Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT

Autor:
Dariusz Łagan

Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.

Aparat OCT z modułem angiografii OCT daje możliwość elastycznej zmiany położenia na potrzeby wizualizacji patologii w każdej warstwie siatkówki. Dopełnieniem obrazowania siatkówki jest zaawansowany moduł jaskrowy GPME (Glaucoma Premium Module Edition). W zakresie obrazowania dna oka, platforma umożliwia synchroniczne pozyskiwanie obrazów laserowej angiografii fluoresceinowej i ICG, co w połączeniu z OCT zdecydowanie ułatwia analizę wyników. Dostępna jest funkcja przechwytywania wideo z angiografii, zapewniająca podgląd badań dynamicznych. Istnieje również możliwość wykonywania angiografii ultra szerokokątnej.

Nad dokładnością skanów i powtarzalnością badań follow-up czuwa opatentowany dwuwiązkowy eyetracker TruTrack. Dzięki tej technologii skany i obrazy są pozbawione szumów oraz zniekształceń. Dodatkowo konfokalna skaningowa laserowa oftalmoskopia (cSLO) gwarantuje zarówno wysoką jakość, jak i kontrast obrazów nawet u wymagających pacjentów. Dzięki modułowi cSLO system umożliwia obrazowanie również w przypadku zmętnień ośrodka optycznego u pacjentów. Ocena dna oka przeprowadzana jest na żywo z jednoczesnym przechwytywaniem obrazu OCT. Takie rozwiązanie pozwala na rejestrowanie zmian patologicznych, udostępniając szereg dodatkowych informacji diagnostycznych. Korzyść płynąca z zastosowania wielofunkcyjnej platformy to brak konieczności wykorzystywania kilku urządzeń. ♦

Autorzy
Dariusz Łagan