Oryginalny tytuł: Role of fluorescence confocal microscopy for rapid evaluation of EUS fine-needle biopsy sampling in pancreatic solid lesions.
Autorzy oryginalnej publikacji: Serena Stigliano, Anna Crescenzi, Chiara Taffon, Francesco Covotta, Cesare Hassan, Giulio Antonelli, Martina Verri, Dario Biasutto, Roberto Mario Scarpa, Francesco Maria Di Matteo.
W niniejszej publikacji autorzy opisali możliwości i zalety zastosowania mikroskopu VivaScope 2500 do oceny mikroskopowej próbek z biopsji cienkoigłowej. Fluorescencyjna mikroskopia konfokalna (FCM) umożliwia obrazowanie tkanek w stanie świeżym, wymagającym minimalnego przygotowania bez uszkodzenia lub utraty tkanki. Rak trzustki jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych i czwartą w krajach Europy Zachodniej. Wczesne wykrycie guzów trzustki ma istotny wpływ na proces leczenia klinicznego. Endoskopowa biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG (EUS-FNA/FNB – Endoscopic Ultrasound Guided Fine Needle Aspiration/Fine Needle Biopsy) stała się standardową procedurą pobierania próbek trzustki. Próbki składają się z materiału komórkowego oraz mikro – fragmentów tkanki i często wymagana jest szybka ocena na miejscu (Rapid On – Site Evaluation – ROSE).
W opisywanej publikacji badanie przeprowadzono na grupie 81 pacjentów. Spośród próbek 92,6% uznano za odpowiednie w ocenie FCM i potwierdzono wynik w badaniu histopatologicznym. Wniosek końcowy publikacji wskazuje, że FCM reprezentuje nową technikę, którą można z powodzeniem stosować do próbek mikro – histologicznych. Zapewnia ona szybką informację z dobrą zgodnością w końcowej histologii.
W kolejnym badaniu obrazy EUS-FNA/FNB VivaScope 2500 zostały ocenione przez patologów z 10 międzynarodowych ośrodków w celu zbadania zgodności między obserwatorami. Publikacja jest obecnie w przygotowaniu.
Główne zalety nowatorskiego podejścia VivaScope 2500 to:
- w miejscu przeprowadzania zabiegu endoskopowej biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG nie jest wymagane laboratorium histopatologiczne,
- możliwość obrazowania świeżo pobranych próbek bezpośrednio po wykonanej biopsji,
- bardzo krótki czas przygotowania preparatu bez uszkodzenia bioptatu lub utraty tkanki,
- możliwa zdalna ocena patologiczna w czasie rzeczywistym,
- pełna konserwacja próbek biopsji do końcowej oceny pooperacyjnej,
- znacząca oszczędność czasu i kosztów (czas od momentu wykonania biopsji do oceny patologicznej wynosi poniżej 5 min.),
- możliwa dokładna ocena jakości próbek EUS-FNA/FNB – na miejscu i w czasie rzeczywistym w celu:1. zmniejszenia ilości nakłuć i wynikającego z tego ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych,2. zminimalizowania konieczności ponownej biopsji,3. poprawy skuteczności diagnostycznej EUS-FNA/FNB,4. możliwości szybszego rozpoczęcia leczenia.
Więcej informacji na temat VivaScope 2500 na naszej stronie internetowej consultronix.pl. ♦
Zobacz oryginalny artykuł w języku angielskim.