Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

KmMww@))(r czyli dobre hasło, które ochroni Twoje dane!

Autor:
Szymon Jurdziak

Komputer w pracy – hasło; komputer w domu – hasło; poczta elektroniczna – hasło; bank, twitter, każdy sklep internetowy – wszędzie potrzebne jest hasło. Wszystko komplikuje dodatkowo przymus zmiany tegoż hasła, co tydzień czy miesiąc, a przecież dopiero co się go nauczyłem. I jak tu nie zwariować?! Zazwyczaj kończy się tak, że posiadamy jedno hasło do większości kont, a tam gdzie konieczna jest okresowa zmiana dodajemy kolejne liczby porządkowe.

Niestety w czasach, gdy wykorzystując internet zarządzamy swoimi pieniędzmi, umawiamy się na spotkania i prowadzimy życie towarzyskie, dobre hasło jest sprawą kluczową.

Zacznijmy więc od początku, czyli scharakteryzujmy, co oznacza dobre hasło? Czy ma być długie, skomplikowane i niemożliwe do zapamiętania? Oto kilka podstawowych zasad:

1. Hasło powinno składać się przynajmniej z 6 znaków (niektórzy twierdzą, że minimum to 8).

2. Nie należy wykorzystywać tylko liter alfabetu (to tylko 26 znaków, podczas gdy do wyboru mamy ponad 200).

3. Koniecznie należy wykorzystywać kombinację małych i wielkich liter oraz znaków specjalnych.

4. Hasło powinno być takie, by je zapamiętać bez konieczności zapisu na kartce.

Na pierwszy rzut oka, chcąc spełnić wszystkie te zasady, należy zapisać się na kurs mnemotechniki i ćwiczyć swoją pamięć, by nikt nie włamał się nam na facebook’a i nie zwyzywał naszego szefa, dla zabawy. Nie mówię już o samowolnym wykorzystaniu naszej wypłaty :). Pytanie brzmi czy naprawdę wymyślenie swojego, silnego hasła, które pamiętamy nawet w środku nocy, jest niemożliwe dla zwykłego człowieka? Postaram się przekonać, że nie jest to takie trudne.

W paru zdaniach postaram się przybliżyć jedną z metod układania dobrego hasła. W tym celu posłużymy się konkretnym przykładem. Zacznijmy od ułożenia, bądź wybrania zdania, które na pewno zapamiętamy. Może to być ulubiony cytat z filmu, czy aforyzm św. Augustyna, albo po prostu znany fakt z naszego życia. W naszym przypadku niech to będzie: Kupiłem moją Mazdę we wrześniu 2009 roku. Do hasła wykorzystujemy pierwsze litery każdego wyrazu i tak mamy:KmMww2009r

To już 10 znaków, gdzie mamy zarówno małe jak i wielkie litery. W następnym kroku zamieniamy cyfry na znaki specjalne, czyli wpisujemy je z wciśniętym klawiszem Shift i tak mamy:KmMww@))(r

Rozszyfrowując: „2” to „@”, „0” to „)” a „9” to „(”. Już w tej chwili nasze hasło jest bardzo silne (co można sprawdzić na przykład na stronie www.passwordmeter.com).

Dodatkowo, przy tworzeniu haseł możemy wykorzystać inne metody, takie jak:

• dodanie daty – przydatne przy hasłach, które koniecznie należy zmieniać, co pewien okres,

• zamiana niektórych liter na cyfry, np. A – 4, O – 0, S – 5, itp.,

• pisanie samogłosek zawsze z wielkiej litery,

• wykorzystanie znaków interpunkcyjnych,

• dodanie na początku lub na końcu stworzonego hasła informacji o rodzaju portalu np. gmailKmMww@))(r, facebookKmMww@))(r i wiele innych.

Myślę, że każdy z nas, wykorzystując choćby kilka z podanych zasad, jest w stanie stworzyć naprawdę dobre hasło, które zabezpieczy nasze dane bez konieczności uczestniczenia w kursach poprawiających pamięć.

Autorzy
Szymon Jurdziak

Consultronix