Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Autor:
Dorota Pojda-Wilczek, Prof. dr hab. n. med.

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń. Obecnie w badaniu ERG oczopląs nie stanowi już tak dużego wyzwania, a wiek pacjenta nie jest barierą trudną do przekroczenia. Dodatkowo można wykonać badanie bez rozszerzenia źrenicy, o ile pacjent współpracuje, ponieważ ta procedura wymaga bardzo dobrej fiksacji. Jednak nawet niektóre dzieci mobilizują się dostatecznie byle uniknąć nieprzyjemnych, szczypiących kropli. U dorosłych brak zakropienia jest dodatkowym atutem pozwalającym zasiąść za kierownicą zaraz po badaniu.

Istotna jest możliwość powtórzenia stymulacji, a precyzyjne nałożenie kolejnych zapisów pozwala na uwiarygodnienie wyniku i określenie zmienności między pomiarowej. Raport badania, poza prezentacją graficzną, zawiera automatyczną analizę i odniesienie do normy. Różne opcje pozwalają na oddzielną ocenę czynności wewnętrznych warstw siatkówki oraz komórek zwojowych. Szczególnie negatywna odpowiedź fotopowa (Photopic Negative Response), której przydatność diagnostyczną obserwuję od pewnego czasu, może się okazać nieoceniona w jaskrze młodzieńczej i preperymetrycznej. Procedura jest łatwiejsza i mniej czuła na zaburzenia współpracy, zwłaszcza fiksację, oraz mniej zależna od refrakcji niżelektroretinografia wywołana wzorcem (Pattern ERG).

RETeval® firmy LKC Technologies (USA)

Nieprzekonanych zapraszam na kursy przybliżające różne aspekty praktycznego wykorzystania badań elektrofizjologicznych. Tematykę kursów zamierzam rozszerzać w miarę odkrywania nowych możliwości nieustannie ulepszanego aparatu RETeval. ♦

Autorzy
Dorota Pojda-Wilczek, Pr...

Klinika Okulistyki Kated...

Produkty

RETeval® (ERG/VEP)