Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Studium przypadku – w duchu Total Body Dermoscopy

Autor:
Thomas Luc

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie.

Obydwa zaprezentowane zdjęcia mapy ciała (Total Body Images, fot. 1.) zostały wykonane przy pomocy urządzenia FotoFinder ATBM® master (ATBM – ang. Automated Total Body Mapping – automatyczne mapowanie całego ciała). Podczas badania kontrolnego – dermoskopii całego ciała (Total Body Dermoscopy), wspomaganej programem Bodyscan*, system wskazał na ledwo dostrzegalne zmiany w obrębie znamienia. Jak się okazało – były to zmiany złośliwe. Możliwości technologii FotoFinder robią wrażenie, szczególnie gdy pacjent ma około 400 znamion. Kiedyś zbadanie, uchwycenie na zdjęciach, zapisanie i porównanie wszystkich zmian zajmowało mi ponad dwie godziny. Teraz potrzebuję mniej niż 30 minut na wykonanie całej procedury. Przyczyna tej różnicy czasowej jest prosta, a jednocześnie godna uwagi: teraz dermoskopowo archiwizuję jedynie ułamek podejrzanych znamion – średnio dziesięć na badanie. Odkąd zacząłem stosować mapowanie ciała – Total Body Dermoscopy – zmieniłem swoje motto z „monitorowania jak największej ilości zmian, szczególnie dużych” na „wykonywanie mapy ciała – w świetle spolaryzowanym i bardzo wysokiej rozdzielczości”.

Ten przypadek doskonale ilustruje fakt, że Total Body Dermoscopy działa równie dobrze co ręczne badanie „znamienia po znamieniu”. Skanowanie ciała programem Bodyscan ma tak wysoki poziom czułości, że wykrywa nawet najmniejsze zmiany i różnice na skórze. Teraz jestem w stanie porównywać podejrzane zmiany już na obrazach klinicznych, ponieważ jakość obrazu jest znakomita, a ja od razu mogę zdecydować czy biopsja jest konieczna.

WYNIK BADANIA: czerniak powstały w obrębie istniejącego znamienia. Głębokość Breslow: 0,2 mm. Złośliwa zmiana pojawiła się między wizytami w styczniu 2018 i styczniu 2019 (fot. 2. oraz fot. 3.). ♦

*Bodyscan – program wspomagający diagnostykę znamion, automatycznie wykrywający znamiona oraz wskazujący na znamiona nowe i zmieniające się.

Autorzy
Thomas Luc