Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Aparaty z ramieniem C od Siemens Healthcare

Autor:
Adam Bunsch

Rodzina mobilnych aparatów z ramieniem C firmy Siemens Healthcare składa się z czterech modeli. Najprostszy model został zaprojektowany z myślą o klientach poszukujących tańszych rozwiązań. Natomiast najbardziej zaawansowany aparat, z generatorem wysokiej mocy, pozwala przeprowadzać nawet skomplikowane procedury sercowo-naczyniowe.

Varic

Podstawowym aparatem z ramieniem C w ofercie firmy Siemens Healthcare jest Siremobil Compact L. Charakteryzuje się on intuicyjną obsługą, wydajną eksploatacją, wszechstronnością zastosowań klinicznych oraz znakomitą jakością obrazu przy niewielkiej dawce promieniowania. Ten kompaktowy, mobilny system z ramieniem C został dopasowany do potrzeb jednostek klinicznych – pokrywa pełne spektrum zastosowań radiologicznych na sali operacyjnej. Generator wysokiej częstotliwości o mocy 1.4 kW umożliwia wykonywanie fluoroskopii nawet przez 50 minut, zapewniając doskonałą jakość obrazu. Następnym aparatem w portfolio firmy Siemens Healthcare jest ARCADIS Varic. Został on wyposażony w generator o mocy 2.3 kW oraz lampę RTG, która umożliwia uzyskanie prądu anody do 23 mA. Aparat posiada także system automatycznej regulacji dawki promieniowania, kontrastu oraz jasności EASY (Enhanced Acquisition System). Geometria ramienia C oraz zakres obrotu gwarantują ciągły dostęp do pacjenta oraz dużą elastyczność pozycjonowania. Wygodny system hamulców pozwala na szybkie i dokładne ustawienia urządzenia w wymaganej pozycji. Monitory na wózku mają możliwość obrotu względem niego o 180° oraz opcjonalnie regulację w pionie, co jeszcze bardziej zwiększa komfort pracy. System ARCADIS Varic obsługuje wszystkie funkcje standardu Dicom 3.0 i oferuje prawie nieograniczoną liczbę opcji przetwarzania obrazów, archiwizacji i dokumentacji danych na nośnikach CD, DVD oraz USB. Ciekawą opcją, którą oferuje aparat jest system dźwiękowy Emotion, umożliwiający podłączenie dowolnego, zewnętrznego urządzenia audio jak np. odtwarzacza mp3. Kolejnymi aparatami w portfolio Siemensa są modele ARCADIS Orbic i ARCADIS Orbic 3D. Główną różnicą pomiędzy nimi, a modelem ARCADIS Varic jest izocentryczna konstrukcja ramienia C z możliwością ruchu po okręgu w zakresie 190°. Pomaga to w znacznym stopniu w zaoszczędzeniu czasu oraz ograniczeniu dawki promieniowania. Po automatycznym obrocie ramienia C Orbic 3D uzyskiwana jest trójwymiarowa rekonstrukcja badanego obszaru. Opcjonalnie urządzenie może być wyposażone w funkcję 3D Image Fusion, służącą do łączenia danych 3D z różnych źródeł. Dodatkowa technika VRT (Volume Rendering Technique) umożliwia wizualizację, podobną do wizualizacji tomograficznej. Dzięki powyższym funkcjom skan 3D w trakcie zabiegu może zastąpić konieczność pooperacyjnej kontroli, umożliwiając jednocześnie natychmiastową reakcję na zauważony problem. Pozostałe parametry i funkcjonalności są takie same jak w modelu ARCADIS Varic (generator 2.3 kW, funkcja EASY, Emotion, Dicom i zapis na CD, DVD, USB).

Najbardziej zaawansowanym aparatem śródoperacyjnym z ramieniem C w ofercie firmy Siemens jest ARCADIS Avantic. Został on wyposażony w nowatorski, 13 calowy wzmacniacz obrazu z osłoną Mu-metal oraz systemem EASY z automatyczną kontrolą dawki kontrastu i jasności, który idealnie nadaje się do procedur sercowo-naczyniowych. Aparat posiada generator o wysokiej mocy 25 kW przy prądzie lampy o wartości do 250 mA i pojemności cieplnej zespołu lampy 2.57 MHU. System posiada zrównoważone ramię C o doskonałych parametrach geometrycznych i szerokim zakresie obrotu. ARCADIS Avantic został wyposażony w pulpit sterujący, który zapewnia obsługę z jednego miejsca (all-in-one), a opcjonalny zdalny interfejs użytkownika umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjami ramienia C na odległość. Aparat ARCADIS Avantic obsługuje wszystkie funkcje standardu Dicom 3.0 i podobnie jak model ARCADIS Varic ma prawie nieograniczoną liczbę opcji przetwarzania obrazów, archiwizacji i dokumentacji danych na nośnikach CD, DVD oraz USB, a także dysponuje funkcją Emotion.

Wszystkie ramiona C firmy Siemens Healthcare charakteryzują się bardzo dobrym dostępem do pacjenta oraz są wyposażone w ergonomiczny system oznakowania hamulców oraz uchwytów za pomocą kolorów, co zapewnia łatwe pozycjonowanie. Rodzina ARCADIS dla ułatwienia pracy wyposażona jest w funkcję VPA (Virtual Patient Anatomy – wirtualna anatomia pacjenta) zapewniając intuicyjny wybór programów użytkowych do określonych procedur.

Obecna generacja aparatów mobilnych z ramieniem C firmy Siemens Healthcare wyznacza nowe standardy w zakresie jakości obrazowania oraz łatwości użytkowania. Bogate portfolio pozwala na wybór aparatu dostosowanego do wymagań klinicznych oraz wysokości budżetu przewidzianego na zakup sprzętu. Dzięki temu każdy bez problemu wybierze aparat dostosowany do swoich potrzeb. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: www.cxsa.pl.

Autorzy
Adam Bunsch