Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Z krakowskich legend na nowo spisanych przez Marka Pacułę

Autor:
Marek Pacuła

Dla umęczonych polityką rodaków mam z Krakowa propozycję chwili zapomnienia.

Cofnijmy się zatem w czasy kiedy na zamku wawelskim, którego jeszcze nie zbudowano, mieszkał król Jarek ze swoimi rycerzami, którzy w imię prawa walczyli na wszelki wypadek ze wszystkimi, którym nie odpowiadała ich sprawiedliwość.

Kiedy zausznicy króla donieśli mu o trzech rycerzach, którzy chcieli wprowadzić swoje prawa, król zasępił się sromotnie i nakazał im kompromisowo poddać się jego woli wraz z ich dobrami i kobietami. Rycerze kompromis odrzucili i ławą dla pokazania swojej siły opuścili siedzibę.

Król nie mając zapasowego wyjścia oddał ich w ręce rzecznika rycerskości, który po otrzymaniu królewskich instrukcji wezwał rycerzy by oznajmić im swoją wolę.

Za karę, że król przez nich 6 razy przegrał wybory na cesarza, zostają wszyscy trzej skazani na banicję w dalekiej Flandrii i pozbawieni prawa oglądania i podziwiania króla na co dzień. W odruchu królewskiej złości chciał nawet król Jarek zlikwidować Święto Trzech Króli, ale doszedł do porozumienia sam ze sobą, że ponieważ i tak kiedyś będzie cesarzem to reszta jest bez znaczenia.

Czy ta legenda kiedykolwiek się spełniła, niestety nie wiem i… n i e c h c ę w i e d z i e ć.

Autorzy
Marek Pacuła