Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

BVI – endoskopia laserowa

Autor:
Olga Sarnecka

Technologia endoskopii laserowej Endo Optiks® firmy BVI dostarcza rozwiązania dla różnych procedur chirurgicznych, w tym leczenia jaskry oraz zastosowań laserowych i obrazowania w zakresie odcinka tylnego. BVI jest wyłącznym dystrybutorem systemów do endoskopii laserowej Endo Optiks® oraz mikroendoskopów laserowych.

 

System E2 z wózkiem, monitorem oraz przełącznikiem nożnym

Firma Endo Optiks®, Inc., została założona w New Jersey (USA) w 1991 r. przez dr. Martina Urama, specjalistę chorób siatkówki. Ze względu na potrzebę przeprowadzania endoskopowej wizualizacji wewnętrznych struktur oka oraz opracowania bezpieczniejszej alternatywy dla krioterapii i przeztwardówkowej laserowej terapii stosowanej w leczeniu jaskry, uczony stworzył pierwszy okulistyczny endoskop laserowy. Pionierski endoskopowy zabieg cyklofotokoagulacji (ECP) wykonał w 1992 r. przy użyciu endoskopu laserowego 20G i rozdzielczości obrazu 3 000 pikseli. W 2014 r. spółka Beaver-Visitec International Inc. przejęła firmę Endo Optiks®, Inc., i od tego momentu prowadzi produkcję w Little Silver, NJ, USA.Systemy E2 i E4Do mikroendoskopii laserowej niezbędne są dwa zestawy podzespołów. Pierwszy to system zapewniający źródło energii lasera, obrazowanie i oświetlenie. System do endoskopii laserowej Endo Optiks® E2 obejmuje laser diodowy 810 nm o maksymalnej mocy wyjściowej 1,2 W, wiązkę celowniczą 640 nm, kamerę wideo wysokiej rozdzielczości i ksenonowe źródło światła o mocy 175 W lub 300 W. System zawiera wyjście wideo, które podłączane jest do monitora z płaskim ekranem na potrzeby wyświetlacza HUD, a ponadto umożliwia podłączenie monitorów zewnętrznych lub urządzeń rejestrujących. Dołączony przełącznik nożny steruje laserem i opcjonalnym oświetleniem. Niestandardowy wózek do sali operacyjnej obejmuje zintegrowane ramię monitora i oferuje funkcje ergonomiczne ułatwiające transport. Kompaktową alternatywą dla systemu E2 jest Endo Optiks® E4, zapewniający wyłącznie oświetlenie i obrazowanie wideo.  

Budowa endoskopu

Mikroendoskop laserowyDrugim niezbędnym zestawem podzespołów jest endoskop laserowy. Składa się z trzech grup włókien: wiązki obrazu wideo, włókien oświetleniowych oraz pojedynczego włókna przekazującego wiązkę leczniczą i celowniczą (Rys. 1.). Włókna te są połączone z konsolą systemu E2, co umożliwia jednoczesne obrazowanie pola zabiegowego, oświetlenie i fotokoagulację przy użyciu jednej kaniuli. Endoskopy Endo Optiks® są urządzeniami wielokrotnego użytku i nadają się do sterylizacji w autoklawie. Są dostępne w rozmiarze 19G w wersji prostej lub zakrzywionej oraz w rozmiarach 20G i 23G wyłącznie w wersji prostej. Z biegiem lat technologia obrazowania rozwinęła się, zastępując pierwsze dostępne wiązki zapewniające obraz o rozdzielczości 3 000 pikseli (Rys. 2.). Endoskop laserowy 19G obejmuje wiązkę obrazową dającą rozdzielczość 17 000 pikseli i kąt pola widzenia 140 stopni. Obraz o tak wysokiej rozdzielczości jest szczególnie przydatny dla operatorów początkujących, ponieważ oferuje panoramiczny widok i ułatwia orientację w anatomii. Model zakrzywiony doskonale nadaje się do operacji jaskry. Endoskop laserowy 23G jest najczęściej używany w chirurgii siatkówki i pasuje do większości trokarów. Endoskop ten emituje wiązkę pozwalającą uzyskać obraz o rozdzielczości 10 000 pikseli i pole widzenia 120 stopni. Jaskra (ECP)ECP umożliwia bezpośrednią wizualizację i fotokoagulację wyrostka rzęskowego, redukując napływ wody w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Zabieg ECP można wykonywać w celu leczenia większości postaci i stopni ciężkości jaskry1. 

 

Dostęp do wyrostków rzęskowych jest możliwy z nacięcia rogówki, rąbka lub płaskiej części ciała rzęskowego (Rys. 3a/3b.). Stan soczewki i ciała szklistego są głównymi czynnikami branymi pod uwagę podczas planowania zabiegu ECP. ECP wykonywany jest najczęściej w czasie zabiegu usuwania zaćmy w celu leczenia łagodnej lub umiarkowanej postaci jaskry2. W cięższych lub bardziej opornych postaciach jaskry dostęp do wyrostków rzęskowych uzyskuje się z podejścia przez część płaską. Podejścia tego nie zaleca się operatorom początkującym w przypadku zabiegu na oku fakijnym. 

 

Postęp w zakresie obrazu uzyskiwanego za pomocą światłowodu

Endoskop laserowy wprowadzany jest do oka, a wyrostki rzęskowe uwidaczniane są na monitorze. Do tkanki docelowej kierowana jest energia laserowa o mocy 200–250 miliwatów. Dzięki temu uzyskuje się efekt wybielenia i skurczenia. Powinno się uważać, aby nie podawać nadmiernej dawki energii, ani nie „strzelać” w wyrostek rzęskowy. Należy leczyć do 360 stopni wyrostków rzęskowych. Przez jedno nacięcie za pomocą zakrzywionej sondy można wykonywać zabieg w obrębie 240–300 stopni. Zabiegi witreoretinalneKorzyści płynące z endoskopii są najbardziej widoczne, gdy warunki segmentu przedniego nie pozwalają na uzyskanie widoku części tylnej lub, gdy próbuje się trafić w trudny fragment bądź niemożliwy do zaobserwowania nawet w optymalnych warunkach. Lokalizacje obwodowej części siatkówki oka, części płaskiej, ciałek rzęskowych, bruzdy oraz tylne fragmenty tęczówki utrudniają, jeśli nie uniemożliwiają, wizualizację bez obrazowania bezpośredniego. Obraz współosiowy i oświetlenie sprawiają, że ciało szkliste i błony, które mogą być niewidoczne przez mikroskop operacyjny, wyglądają na nieprzezroczyste. Jest to szczególnie korzystne w przypadku witrektomii endoskopowej i złuszczaniu nabłonka3. Endofotokoagulacja siatkówki uzyskiwana jest endoskopowo przy użyciu mikroendoskopu laserowego. 

 

Nowe zastosowania Unikatowy widok, jaki zapewnia endoskop, otwiera drzwi do wielu zastosowań w zakresie obrazowania, nie tylko segmentu tylnego, ale także do zabiegów zależnych od kąta przesączania. Endoskopowa operacja zaćmy, endoskopia stosowana w zespole UGH, ECP w przypadku zespołu płaskiej tęczówki, ECP z keratoprotezą to zaledwie kilka nowych pomysłów zastosowań. ♦

 

Piśmiennictwo:1. Francis, B. A., Kwon, J., Fellman, R., et. al. Endoscopic ophthalmic surgery of the anterior segment. Survey of Ophthalmology. Vol 59, No.2 March 2014. 217-231.2. Siegel, M.J., Whitney, S.B., Faridi, O.S., et. al. Combined endoscopic cyclophotocoagulation and phacoemulsification versus phacoemulsification alone in the treatment of mild to moderate glaucoma. Clinical and Experimental Ophthalmology 2015; 43:531-539 doi:10.1111/ceo.12510.3. Wong, S.C., Lee, T.C., Heier, J.S., Ho, A.C., Endoscopic Vitrectomy  Current Opinion in Ophthalmology 2014, 25:195-206.

Autorzy
Olga Sarnecka