Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

Autor:
Paulina Żurawska

Jedyną stałą rzeczą w naszym życiu są zmiany. O prawdziwości tego stwierdzenia przypomniał nam miniony 2020 r. Na szczęście zmiany często wychodzą nam na lepsze, pod warunkiem, że mamy odwagę, aby z nich skorzystać.

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Valon TT 577 nm firmy Meridian Medical

Wybór Meridiana nie był przypadkowy, ponieważ w międzyczasie przejął on firmę Valon, której dystrybutorem jesteśmy od kilku lat. Meridian jest także dostawcą endo laserów do witrektomów OS 4™ Oertli Instrumente AG – naszego długoletniego partnera.Dzięki tym zmianom, znajdziecie Państwo w naszej ofercie pełną gamę bardzo interesujących laserów.

Valon TT 577 nmŻółty laser do fotokoagulacji siatkówki z następują-cymi trybami pracy: CW, patternowym oraz short pulse (mikropulsowym).

Alternatywą do trybu punktowego jest tryb wielopunktowy, który pozwala na bardzo szybką i dokładną laseroterapię dna oka, dzięki zastosowanym wzorcom. Zabieg panfotokoagulacji w trybie MultiSpot jest średnio 7 razy szybszy niż w przypadku stosowania klasycznych fotokoagulatorów. Wybór trybu mikropulsowego optymalizuje schładzanie tkanki pomiędzy impulsami lasera minimalizując ryzyko zabiegu oraz poprawiając komfort i bezpieczeństwo pacjenta.

Valon TT wyróżniają następujące cechy:

 • automatyczne przeliczanie gęstości energii z uwzględnieniem wpływu soczewki na wielkość ogniska (baza soczewek),
 • automatyczna redukcja mocy do bezpiecznego poziomu w momencie zmniejszania średnicy spotu lasera,
 • najkrótszy czas dostarczenia całego patternu – 750 ms, idealnie skorelowany z czasem relaksacji tkanki,
 • projekcja fiksatora dla trybu okołoplamkowego, w celu ustalenia bezpiecznej odległości spotów od plamki żółtej.
Wynik absorpcji

Kontrola mocy lasera, dostosowanie rozmiaru, rotacji oraz położenia wybranego wzorca odbywa się za pomocą mikromanipulatora. Dzięki wyświetlaniu tych parametrów na siatkówce nie ma konieczności przenoszenia uwagi operatora z obserwowanego dna oka pacjenta. Intuicyjny interfejs pozwala na szybki wybór parametrów – m.in. czasu trwania pulsu, odstępu między ogniskami, czy trybu pracy lasera celowniczego. Zastosowanie długości fali 577 nm daje najwyższą absorpcję w oksyhemoglobinie, a także znikome wchłanianie w pigmencie ksantofilu plamki.

Miareczkowanie energii lasera potrzebnej do uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego, zmniejsza odczuwanie bólu, co w połączeniu z szybkością lasera Valon TT zwiększa komfort lekarza, jak i pacjenta, dzięki skróceniu czasu zabiegu.

MR Q firmy Meridian Medical

MR Q laser Nd:YAG 1064 nm Laser umożliwia wykonywanie kapsulotomii, irydotomii czy membranotomii. Jest w pełni zintegrowany z ledową lampą szczelinową o następujących powiększeniach (6x, 10x, 16x, 25x, 40x), dedykowaną do obserwacji przedniego odcinka oka. Głowica lasera MR Q jako jedyna na świecie wytrzymuje ponad 600 000 impaktów! Wysoki komfort pracy zapewniają ergonomicznie umieszczone pokrętła regulujące moc i jasność wiązki celowniczej oraz intuicyjny panel dotykowy dostępny od strony operatora, pozwalający na natychmiastową zmianę offsetu.Laser MR Q supine To jedyny laser okulistyczny umożliwiający wykonanie zabiegów kapsulotomii i irydotomii u pacjentów znajdujących się w pozycji leżącej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób starszych oraz dzieci.

Aktualnie w naszej ofercie znajdują się lasery:

 • lasery Nd:YAG 1064 nm – MR Q (Meridian Medical),
 • jedyny na rynku laser Nd:YAG dla pacjentów leżących MR Q supine (Meridian Medical),
 • fotokoagulatory Valon – Valon 5G 532 nm, Valon TT 532 & 577 nm (Meridian Medical),
 • fotokoagulatory – Merilas 532 & 577 nm oraz Merilas 532α (Meridian Medical),
 • laser diodowy Merilas 810 nm do transkleralnej cyklofotokoagulacji (Meridian Medical),
 • jedyny na świecie laser do fotokoagulacji siatkówki z nawigacją i możliwością planowania zabiegów w oparciu o mapy OCT oraz angiogramy (Navilas®),
 • lasery do endocyklofotokoagulacji oraz wizualizacji struktur ciała rzęskowego – (Endo Optiks® – Beaver-Visitec International),
 • lasery refrakcyjne excimerowe oraz femtosekundowe (Technolas® B&L),
 • laser 2RT™ 532 nm (Nova Eye Medical).

Podjęcie współpracy z firmą Meridian Medical jest zgodne z zasadą, którą od lat kierujemy się w Consultronix – pracujemy tylko z najlepszymi. Jestem głęboko przekonana, że znajdziecie Państwo w naszej ofercie optymalny laser do swojego gabinetu. ♦

Autorzy
Paulina Żurawska

Consultronix