Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Fotel ECO – ekonomiczne rozwiązanie na sali operacyjnej

Autor:
Michał Panek

Niemalże w każdym przypadku urządzanie i uruchomienie bloku operacyjnego rozpoczyna się od wyboru fotela zabiegowego. Dobór odpowiedniego stołu gwarantuje nie tylko komfort i stabilność pacjentowi, ale przede wszystkim daje chirurgowi możliwość bezpiecznego i swobodnego przeprowadzenia zabiegu. Model 500 XLE firmy UFSK jest odpowiedzią na takie potrzeby lekarzy, jak: profilowany zagłówek, programowanie ustawień fotela, zasilanie akumulatorowe z długim czasem pracy, podłokietniki, czy też regulacja sterownikiem nożnym. Większość użytkowników, którzy zetknęli się z tym modelem (mikrochirurdzy, dermatolodzy i neurochirurdzy), nie wyobraża sobie zmiany na inny. Obecnie firma UFSK poszerzyła swoje portfolio, wprowadzając okrojony model siostrzany – 500 ECO.

Fotel ECO firmy UFSK

Fotel 500 ECO – ekonomiczny i budżetowyOd lat dewizą rodzinnej firmy UFSK jest jakość i rozwój. Od 1975 r. tworzy fotele operacyjne dedykowane dla okulistów, dermatologów, neurochirurgów, chirurgów szczękowo-twarzowych, stomatologów i lekarzy medycyny estetycznej. Cała produkcja i serwis odbywa się na terenie Niemiec. Fotel operacyjny ECO – to ergonomiczny i nieskomplikowany w obsłudze stół o mniejszych wymiarach. Dzięki funkcji wielokrotnego łamania daje możliwość ustawienia pacjenta w pozycji leżącej, półleżącej oraz siedzącej. Szerokość 600 mm (z podłokietnikami 845 mm) zapewnia pełną wygodę pacjentowi, przy ciągle niewielkich gabarytach fotela. Istotną cechą tego modelu jest jego stabilność. Stół ma solidną podstawę, zaopatrzoną w 3 wysuwane kółka, dzięki czemu podczas zabiegu pozostaje unieruchomiony, a w razie konieczności można go z łatwością przetransportować. Daje możliwość regulacji wysokości w zakresie 615–890 mm oraz regulację pochyłu: zagłówek -27/+180°, oparcie -23/+85°, siedzisko -28/+3°, część dolna 0/+75°, podłokietniki 0/+180°. Kolejną zaletą jest jego udźwig – 240 kg.Jakie udogodnienia wyróżniają model 500 ECO? To przede wszystkim automatyczna zmiana pozycji z siedzącej na leżącą za pomocą jednego przycisku i w czasie zaledwie 5-6 sekund. Pilot, w który wyposażony jest stół, pozwala na zapamiętanie 8 pozycji, a także automatycznie ustawia fotel do pozycji CPR. Opcjonalnie można go doposażyć w sterownik nożny, który pozwala zapisać 2 dodatkowe ustawienia. Daje to możliwość chirurgowi płynnego sterowania stołem przy zachowaniu sterylnego pola operacyjnego. Zagłówek, kluczowy element w zabiegach mikrochirurgicznych, ma szeroki zakres regulacji, a dzięki ergonomicznemu wyprofilowaniu unieruchamia odpowiednio głowę pacjenta. Model ten ma bezpośrednie podłączenie do zasilania (brak akumulatora), co razem z niedużym rozmiarem czyni go wyjątkowo lekkim – 90 kg. Dodatkowo producent oferuje gamę akcesoriów takich, jak uchwyt na prześcieradło, podpora anestezjologiczna, uchwyt na kroplówkę, tackę narzędziową czy uchwyt na pilota.

500 ECO to idealny budżetowy fotel operacyjny zarówno do gabinetów prywatnych, jak i małych sal zabiegowych. Jest niewielki, a posiada przy tym wszelkie udogodnienia dla pacjenta oraz lekarza. Dodatkowe akcesoria pozwalają dostosować sprzęt do wielu wyzwań na sali zabiegowej.

Pełna gama oferty UFSKDo wszystkich produktów firmy UFSK dostępny jest szeroki wybór akcesoriów opcjonalnych.

Stół operacyjny 500 XLE:

 • w pełni zautomatyzowany, wielokrotnie łamany, umożliwiający uzyskanie ergonomicznej pozycji siedzącej, jak i leżącej,
 • stół przeznaczony do przygotowania pacjenta do zabiegu, przeprowadzenia oraz przewiezienia pacjenta na salę pooperacyjną,
 • obsługa stołu przy pomocy sterownika nożnego lub ręcznego,
 • elektroniczny system blokowania hamulców,
 • możliwość uzyskania pozycji Trendelenburga/oraz odwróconej Trendelenburga,
 • zasilany bateryjnie,
 • tapicerka dostępna w różnych kolorach.

Fotel operatora surgiLine:

 • elektrycznie sterowany fotel operatora,
 • ergonomiczne siedzisko umożliwiające dostosowanie pozycji do potrzeb chirurga,
 • wyposażony w system hamulców,
 • tapicerka dostępna w różnych kolorach.

Fotel do przewożenia pacjentów motionLine:

 • ergonomiczna budowa z możliwością indywidualnego dopasowania pozycji oparcia, podnóżka oraz podgłówka,
 • manualny system hamulców,
 • opcjonalna możliwość podłączenia: podpory pod rękę pacjenta, uchwytu do kroplówki, półki mocowanej do uchwytu do kroplówki oraz uchwytu
 • na dokumenty. ♦
Fotel operatora i stół operacyjny firmy UFSK
Autorzy
Michał Panek