Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Robot GENESIS. Pomoc w leczeniu pacjentów z arytmią

Autor:
Leszek Piątek

W Szpitalu Uniwersyteckim w Helsinkach zainstalowano system robotyczny Genesis wspomagający przeprowadzanie zabiegów ablacji mięśnia serca. Jest to pierwsza w Europie instalacja nowej wersji robota Stereotaxis, znanego do tej pory jako Niobe.Sercem urządzenia są sterowane cyfrowo magnesy służące do kierowania ruchem cewnika ze specjalną magnetyczną końcówką.

W ponad stu największych szpitalach na świecie, wykorzystując technologię Robotycznej Nawigacji Magnetycznej (ang. RMN), wykonano już ponad 100 000 procedur ablacji. Podczas ablacji przeprowadzonej w tradycyjny sposób, kontrola ruchu końcówki cewnika odbywa się ręcznie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wszystkie ruchy cewnika wykonywane są w obrębie pracującego serca widać jak niezwykłej precyzji to wymaga. Ktoś powiedział kiedyś, że jest to wyzwanie, które można porównać z próbą podpisania się na kartce ołówkiem, który trzymamy za gumkę do mazania na drugim jego końcu.

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach od 2008 r. wykonali ponad 2 000 procedur ablacji, używając starszej wersji systemu Stereotaxis – Niobe. Genesis umożliwi im prowadzanie zabiegów bezpieczniej, dokładniej, a przede wszystkim skuteczniej. „Kliniczne korzyści płynące z wykorzystania technik robotycznych w elektrofizjologii zostały obszernie udokumentowane w naszym szpitalu” – powiedział dr Pekka Raatikainen, ordynator Oddziału Elektrofizjologii i Stymulacji w Centrum Serca i Płuc w Centralnym Szpitalu Uniwersyteckim w Helsinkach.

„Wdrożenie u nas nowego systemu Genesis ugruntowało naszą pozycję pioniera w procesie rozwoju technologii robotycznych w elektrofizjologii z korzyścią dla pacjentów i społeczności medycznej”.

System robotyczny Genesis firmy Stereotaxis

„Ta technologia pozwala nam pomóc rosnącej liczbie pacjentów ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca. Zapewnia nam również przewagę nad innymi ośrodkami skandynawskimi w zakresie przekazywania wiedzy” – powiedział Antti Vento, dyrektor medyczny Helsińskiego Centrum Serca i Płuc.Polska będzie drugim po Finlandii krajem na świecie, wykorzystującym możliwości Genesis. Robot zostanie zainstalowany w nowym budynku w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. Szacuje się, że dzięki temu Instytut pomoże około 15–20% pacjentów, w których leczeniu nie można było zastosować tradycyjnych metod. ♦

Autorzy
Leszek Piątek

Consultronix