Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Laser diodowy

Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Autor:
Paulina Żurawska

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

Do metod terapeutycznych zalicza się cyklofotokoagulację przeztwardówkową (ang. Transscleral cyclophotocoagulation, TSCP) z zastosowaniem lasera diodowego 810 nm. Jest to stosunkowo nowy sposób leczenia, który umożliwia obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki zniszczeniu nabłonka wydzielniczego wyrostków ciała rzęskowego, zmniejszeniu ulega produkcja cieczy wodnistej w oku. W 1993 r. zaprezentowane zostały wyniki badań z wykorzystaniem TSCP kontaktowej u pacjentów z jaskrą wtórną. Ulbig i wsp. wykazali większy spadek ciśnienia wewnątrzgałkowego w przypadku zastosowania metody kontaktowej niż bezkontaktowej.

W naszej ofercie posiadamy diodowy laser Merilas 810 nm shortpulse firmy Meridian Medical przeznaczony do wykonywania zabiegów przeciwjaskrowych, a także laseroterapii siatkówki.

Merilas 810 nm to laser diodowy umożliwiający pracę w trybie ciągłym (ang. CW, continuous wave) oraz mikropulsowym (shortpulse). Tryb shortpulse pozwala na podzielenie wiązki na serię krótkich impulsów. Użytkownik na dotykowym ekranie może sam ustalać czas trwania impulsów oraz przerw między nimi. Łatwa obsługa oraz dotykowy panel umożliwiają szybką zmianę parametrów pracy. Zastosowana technika pozwala na schłodzenie tkanki między kolejnym impulsem, co w rezultacie daje bezpieczny efekt terapeutyczny.

Dodatkowe cechy bezpieczeństwa zwiększają komfort pracy użytkownika. Oddzielne menu dla trybów pracy CW oraz shortpulse gwarantuje bezpieczną obsługę lasera.

Urządzenie jest bardzo łatwe w użyciu. Szybki czas reakcji lasera oraz intuicyjny interfejs pozwalają w prosty sposób ustawić parametry. Dodatkowym atutem jest panel dotykowy. Ponadto zastosowanie specjalnego systemu chłodzenia sprawia, że aparat nie emituje rozpraszających dźwięków, co przekłada się na efektywność pracy. Zastosowany system umożliwia także bezpieczne przenoszenie aparatu pomiędzy gabinetami.

Merilas 810 nm shortpulse może współpracować z laserowymi sondami do endofotokoagulacji: z prostymi w rozmiarze 20G, 23G, 25G oraz 27G, a także z zakrzywionymi 20G, 23G i 25G. Na szczególną uwagę zasługują sondy do transkleralnej cyklofotokoagulacji. Ich specjalna budowa umożliwia dokładne pozycjonowanie i zachowanie proponowanej odległości od rąbka. Ponadto nie mają one licznika czasowego zużycia. Wszystkie sondy posiadają certyfikat CE oraz są jednorazowego użytku.

W porównaniu z innymi obecnie stosowanymi metodami przeciwjaskrowymi, TSCP cieszy się coraz większą popularnością. Metoda ta uznawana jest za efektywny i bezpieczny sposób obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istotna jest łatwość i szybkość wykonania zabiegu, a także możliwość przeprowadzenia go w warunkach ambulatoryjnych. ♦

Autorzy
Paulina Żurawska

Consultronix

Produkty

Merilas 810 nm