Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Marka Arcad® pod skrzydłami BVI®

Portfolio produktów

Autor:
Ewelina Pałkiewicz

Firma BVI od lat stawia na sprawdzonych partnerów biznesowych. Kieruje się tym zarówno w obszarze dystrybucji swoich produktów – tu możemy pochwalić się naszą wieloletnią współpracą, jak i przejmując kolejne firmy, co ugruntowuje jej pozycję lidera w branży okulistycznej. Nie dziwi więc fakt, że pod koniec 2019 r. BVI nabyło firmę Arcadophta (Arcad) – francuskiego producenta preparatów okulistycznych stosowanych w chirurgii witreoretinalnej.

Co wchodzi w skład bogatego portfolio preparatów okulistycznych do witrektomii marki Arcad? Ponad 25-letnie doświadczenie firmy przełożyło się na stworzenie autorskiego procesu oczyszczania i frakcjonowania cząsteczek. Dzięki temu oleje silikonowe, gazy okulistyczne i perfluorokarbony tej marki są najwyższej jakości.

Arciolane 1300 i Arciolane 5500 to sterylne, apirogenne, niezawierające lateksu ani konserwantów oleje silikonowe. Dzięki unikalnemu procesowi ekstrakcji polimerów o niskiej masie cząsteczkowej, preparaty cechuje wysoki poziom czystości. Frakcjonowanie ogranicza zjawisko emulgacji i umożliwia długotrwałą tamponadę w skomplikowanych odwarstwieniach siatkówki oraz reoperacjach przy ponownym jej odwarstwieniu. Arciolane dostępne są w postaci jednorazowej fiolki (poj. 10 ml) lub jednorazowej strzykawki (poj. 10 ml). Dla większego bezpieczeństwa przy wysokich ciśnieniach podaży, strzykawki wykonane są z grubego szkła z gwintem ze stali nierdzewnej typu Luer Lock. Wersja ze strzykawką fabrycznie wypełnioną olejem umożliwia podanie preparatu za pomocą drenu bezpośrednio podłączanego do aparatu. Arcad oferuje dreny kompatybilne ze wszystkimi modelami witrektomów, sprawiając, że stosowanie preparatu jest łatwe, wygodne i uniwersalne.

Perfluorokarbony (PFCL) to grupa produktów do śródoperacyjnej tamponady, która ma również zastosowanie w przypadku zwichnięcia soczewki własnej lub sztucznej do ciała szklistego oraz przy poważniejszych urazach gałki ocznej. Obecnie najczęściej stosowanym PFCL jest perfluorodekalina.

Firma Arcad oferuje także preparat Arcaline – sterylną, pirogenną i wysoce oczyszczoną (98%) perfluorodekalinę. Arcaline dostępny jest w szklanych fiolkach w dwóch pojemnościach 5 ml i 7 ml. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne idealnie sprawdzi się w zatrzymaniu krwawienia śródoperacyjnego i stabilizacji siatkówki. Dużą zaletą perfluorodekaliny jest jej wysoka temperatura wrzenia, dzięki czemu jest niezastąpiona podczas fotokoagulacji siatkówki; istotny jest również jej krótki czas parowania (0,1g/15 min.). Jednym z najważniejszych aspektów potwierdzających wysoką jakość Arcaline jest eliminacja grup C-H oraz fluorków w procesie oczyszczania. Zapewnia to jej stabilność chemiczną, a także zmniejsza możliwe interakcje z tkankami wewnątrzgałkowymi, gwarantując tym samym bezpieczeństwo stosowania preparatu.

W ofercie znajdują się również gazy okulistyczne – Arceole SF6, C2F6 oraz C3F8. Producent proponuje sterylny zestaw zawierający: 30 ml kontener z czystym gazem, strzykawkę, igłę, przetestowany filtr 0,22 µm oraz opaskę na rękę pacjenta. Przygotowanie gazu do podaży jest szybkie i proste. Zestaw przeznaczony jest dla jednego pacjenta, co zapewnia sterylność podczas operacji bez konieczności angażowania instrumentariuszki pomocniczej. Do dyspozycji mamy również zestaw Arceole multidose, który zawiera akcesoria do podaży dla trzech pacjentów. Dzięki temu wykorzystujemy jeden pojemnik do trzech zabiegów i unikamy strat produktu, obniżając tym samym koszty operacji.

Przechowywanie gazu jest w pełni bezpieczne, a opakowanie ciśnieniowe gwarantuje czystość w trakcie użytkowania produktu. Wskazaniem do użycia gazów okulistycznych są niepowikłane odwarstwienia siatkówki, retinopatia cukrzycowa proliferacyjna, otwór w plamce, krwotok w plamce w przebiegu AMD oraz lżejsze przypadki pourazowe.

Dopełnieniem oferty Arcad są barwniki okulistyczne na bazie błękitu trypanu. Monoblue SafR to ultra czysty błękit trypanu o stężeniu 0,055%. Na uwagę zasługuje fakt, że został on wzbogacony o działający antyoksydacyjnie mannitol, chroniący wrażliwe komórki śródbłonka przed wolnymi rodnikami. Stosowany jest do barwienia przedniej torebki soczewki podczas kapsuloreksji oraz do barwienia tkanek przedniego odcinka oka. Monoblue NafX to barwnik, który ma zastosowanie podczas witrektomii z odwarstwieniem siatkówki z zajęciem plamki i obecnością ERM. Zawiera ultra czysty błękit trypanu o stężeniu 0,15%. Oprócz mannitolu chroniącego wrażliwą warstwę nabłonka barwnikowego siatkówki, w swoim składzie zawiera tlenek deuteru (D2O), tzw. ciężką wodę, która nadaje mu odpowiednią gęstość i spoistość. Jest cięższy od wody, co pozwala uniknąć wymiany płynu z powietrzem i skrócić czas pracy potrzebny do barwienia. Monoblue SafR oraz NafX dostępne są w szklanych ampułkostrzykawkach o pojemności 0,75 ml.

Za sprawą marki Arcad firma BVI poszerzyła swoją ofertę o bogatą gamę preparatów okulistycznych, które łączy wspólny mianownik – najwyższa jakość oraz bezpieczeństwo stosowania. Jeśli nie mieli Państwo jeszcze okazji, by poznać bliżej produkty Arcad, zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym. ♦

Autorzy
Ewelina Pałkiewicz

Consultronix