Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

KABA CX Shield

Ochrona przed promieniowaniem rozproszonym

Autor:
Miłosz Nowak

Istotnym elementem wyposażenia sali operacyjnej są różnego typu ochrony radiologiczne, które minimalizują narażenie na promieniowanie rozproszone emitowane z systemów diagnostyki obrazowej. Aby zwiększyć ochronę zdrowia personelu medycznego w środowisku promieniowania rozproszonego, w ramach zespołu R&D CX Engineering udoskonaliliśmy aktualnie stosowane osłony radiologiczne i stworzyliśmy system KABA CX Shield.

Produkt jest nakładką pełniącą funkcję uzupełnienia stołu radiologicznego. Blokuje promieniowanie w miejscach, w których brakuje osłon ochronnych. CX Shield jest dodatkiem, pozwalającym na jeszcze bezpieczniejszą pracę lekarzy wokół pacjenta podczas operacji przy aktywnym rentgenie lub angiografie. Redukuje dawkę promieniowania przyjmowaną przez personel medyczny, co długoterminowo przekłada się na stworzenie bezpieczniejszego miejsca pracy. CX Shield składa się z ramy nierdzewnej, do której jest przytwierdzona przezierna płyta z włókna węglowego. Do ramy montowane są także osłony boczne: górne oraz dolne. Innowacyjny system magnesowy umożliwia ich szybki montaż i demontaż. Nakładka została zaprojektowana w uniwersalny sposób tak, aby pasowała do wszystkich stołów radiologicznych różnych producentów.

System montażowy dodatkowo pozwala na pełną dowolność konfiguracji wszystkich osłon, co sprawia, że produkt jest intuicyjny w obsłudze. W trakcie rozwoju CX Shield planowane są dodatkowe akcesoria: wspornik na rękę pacjenta oraz stolik dla personelu (będą one przytwierdzone także za pomocą innowacyjnego systemu montażowego). Dodatkowo dzięki wykorzystaniu odpowiedniej technologii produkcji osłon, uzyskano sprawność ochronności przed promieniowaniem rozproszonym odpowiednio dla górnych oraz dolnych: 99,3% i 96,3%.

Konstrukcja została wykonana w taki sposób, aby była łatwa do dezynfekcji oraz do utrzymania czystości. Głównym atutem produktu jest pełne dopasowanie nakładki do każdego stołu operacyjnego i dowolność konfiguracji osłon górnych oraz dolnych, z możliwością zmian nawet podczas trwającego zabiegu.

Produkt skierowany jest głównie do kardiologii interwencyjnej i zabiegowej. Nakładka radiologiczna przeznaczona jest dla szpitali i klinik jako dodatkowe wyposażenie sal z angiografem. Projekt powstawał przy współpracy z doświadczonym personelem medycznym oraz był testowany podczas fazy prototypowania w rzeczywistych warunkach pracy. ♦

Autorzy
Miłosz Nowak

CX Engineering

Dowiedz się więcej
CX Engineering - KABA - CX SHIELD