Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Laser Combo

Wiele możliwości w kompaktowym wydaniu

Autor:
Paulina Żurawska
Okiem eksperta:
Ticiana de FrancescoIke Ahmed, Professor

„Wybierz mądrze” – usłyszał Indiana Jones przed wyborem Grala w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata”. Przed podobnym dylematem stoimy, decydując się na urządzenia do swojego gabinetu.

Jak zapewnić szerokie możliwości terapii laserowej w swojej praktyce? Firma Meridian Medical stworzyła laser Combo, umożliwiając każdemu użytkownikowi wybór laserów dopasowanych do jego preferencji.

MR Q Combo pozwala na połączenie lasera YAG lub YAG + SLT oraz lasera do fotokoagulacji – Merilas. To wszechstronny system laserowy, który został zaprojektowany w celu zaoszczędzenia miejsca, a także zwiększenia możliwości leczenia pacjentów. Laser MR Q Combo pozwala na łatwe przełączanie pomiędzy zabiegami. Jest to możliwe, dzięki unikalnemu, specjalnie zaprojektowanemu adapterowi lampy szczelinowej, który zapewnia bezpieczną obsługę obydwu laserów. Wybór lasera Combo MR Q SLT wraz z fotokoagulatorem Merilas umożliwia wykonywanie zabiegów kapsulotomii, irydotomii, SLT oraz fotokoagulacji siatkówki, zarówno w trybie ciągłym, jak i shortpulse (mikropulsowym). Do stworzenia lasera Combo możemy wybrać Merilas 532 nm lub Merilas 577 nm. Fotokoagulatory Merilas 532 nm – zielony oraz 577 nm – żółty, zapewniają technologię shortpulse pozwalającą na schłodzenie tkanek pomiędzy pulsami laserowymi. Tryb shortpulse zmniejsza ryzyko terapii, poprawiając komfort i bezpieczeństwo pacjenta. To, co wyróżnia lasery Merilas 532 nm oraz 577 nm to przede wszystkim: wysoka przenikalność przez gęste zaćmy, powtarzalność zabiegów, tryb shortpulse (mikropulsowy), niska moc zabiegu, zapewniająca większy komfort pacjenta podczas trwania terapii, a także szybki czas przeprowadzenia procedury. Dodatkowo lasery mogą współpracować z oftalmoskopami pośrednimi LIO 500 oraz sondami endoskopowymi.

W skład lasera Combo wchodzi także laser MR Q Nd:YAG lub MR Q Nd:YAG SLT.

Cechami szczególnymi tego kompletu laserowego są:

  • precyzyjna optyka, lampa szczelinowa LED z pięcioma powiększeniami (od 6x do 40x), odłączany panel kontrolny,
  • szwajcarska jakość, konstrukcja oraz obudowa wykonana z aluminium,
  • specjalnie zaprojektowany adapter lampy szczelinowej,
  • stabilny stół elektryczny na dwóch kolumnach,
  • dostęp zdalny serwisu.

Laser Combo może także zostać wyposażony w dedykowany system do wizualizacji oraz cyfrowej rejestracji zdjęć, a także wideo – system MicroREC (fot. 1). Przechwytywanie zdjęć i obrazów, a następnie ich udostępnianie możliwe jest dzięki specjalnej aplikacji dedykowanej na smartfona.

Kolejnym laserem jest laser diodowy 810 nm (zdjęcie poniżej). Przeznaczony jest do zabiegów transkleralnej cyklofotokoagulacji (ang. Transscleral Cyclophotocoagulation – TSCPC) przy leczeniu jaskry, a także do terapii siatkówki. Laser charakteryzuje się wyjątkową użytecznością oraz krótkim czasem uruchomienia. Dodatkowo posiada odłączany ekran dotykowy. Merilas 810 nm shortpulse może współpracować z laserowymi sondami prostymi do endofotokoagulacji w rozmiarze 20G, 23G, 25G oraz 27G, a także z sondami zakrzywionymi 20G, 23G i 25G. Na szczególną uwagę zasługują sondy TSCP, które występują również w wersji shortpulse. Sondy nie mają licznika czasowego zużycia. Wszystkie posiadają certyfikat CE oraz są jednorazowego użytku.

Meridian Medical posiada pełne portfolio laserowe i umożliwia skompletowanie wysokiej klasy wyposażenia gabinetu.

Usprawnienie przepływu pracy dzięki mikroskopii cyfrowej
Świetnym rozwiązaniem, które może zostać wykorzystane w laserach wyposażonych w lampę szczelinową, jest adapter MicroREC. To przenośne urządzenie pozwala na przechwytywanie i udostępnianie wysokiej jakości wideo oraz obrazów z zabiegu przy pomocy smartfona.

System jest zgodny z 96% lamp szczelinowych i mikroskopów, a dodatkowo nie koliduje z okularem używanego urządzenia.

Biorąc pod uwagę wymagania stawiane przed lekarzami, należy zastanowić się, w jaki sposób można zwiększyć wydajność bez konieczności rezygnacji z preferowanych sposobów pracy, instalacji wymagających systemów, czy przekwalifikowania personelu.

Rozwiązania dotyczące optymalizacji przebiegu pracy obejmują:

  • Kompatybilność z mikroskopami: cyfrowa transformacja bez kosztownych zmian w istniejącym sprzęcie mikroskopowym. MicroREC jest kompatybilny z najpopularniejszymi lampami szczelinowymi oraz mikroskopami Alcon, Haag-Streit, Leica, Takagi, Zeissi Zumax.
  • Spójność przepływu pracy: równoległe ustawienia w gabinetach zabiegowych, salach operacyjnych i pracowniach usprawniają przepływ pracy.
  • Zarządzanie danymi: obrazy w wysokiej rozdzielczości dla każdej procedury umożliwiają uchwycenie i udostępnienie każdego zabiegu lub badania w lamie szczelinowej, a także łatwe zarządzanie i analizę wykonanych zdjęć i filmów przy pomocy aplikacji MicroRec.
  • Telemedycyna: zdalna opieka medyczna poprzez transmisję na żywo operacji i badań.
  • Cyfrowa edukacja: rejestracja na żywo operacji prowadzonych przez najlepszych specjalistów. ♦
Fot. 1. Adapter MicroREC - wizualizacja oraz cyfrowa rejestracja zdjęć i wideo

Okiem eksperta

Ticiana de Francesco John A. Moran Eye Center, University of Utah, USA

Używam MicroREC na sali operacyjnej i najciekawszą rzeczą jest jego mobilność. Operuję w trzech różnych ośrodkach chirurgicznych i gdybym nie miała tego urządzenia, byłabym zależna od szpitala w kwestii sporządzania zapisów. Biorę mój MicroREC i mocuję do mikr oskopu w ciągu kilku sekund. ♦

Ike Ahmed, Professor John A. Moran Eye Center

Większość dostępnych systemów jest droga, trudna w użyciu, a także nie potrafi dostosować się do wielu systemów. MicroREC rozwiązuje to w sposób uniwersalny i opłacalny. ♦

Autorzy
Paulina Żurawska

Consultronix

Okiem eksperta
Ticiana de Francesco

John A. Moran Eye Center...

czytaj więcej
Ike Ahmed, Professor

John A. Moran Eye Center

czytaj więcej
Produkty

Merilas 810 nm

Merilas 532 nm & 577 nm

Okiem eksperta

Ticiana de Francesco John A. Moran Eye Center, University of Utah, USA

Używam MicroREC na sali operacyjnej i najciekawszą rzeczą jest jego mobilność. Operuję w trzech różnych ośrodkach chirurgicznych i gdybym nie miała tego urządzenia, byłabym zależna od szpitala w kwestii sporządzania zapisów. Biorę mój MicroREC i mocuję do mikr oskopu w ciągu kilku sekund. ♦

Ike Ahmed, Professor John A. Moran Eye Center

Większość dostępnych systemów jest droga, trudna w użyciu, a także nie potrafi dostosować się do wielu systemów. MicroREC rozwiązuje to w sposób uniwersalny i opłacalny. ♦