Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Nie zostajesz sam z urządzeniem RETeval™

Czyli co nowego w LKC Technologies

Autor:
Agnieszka Małek

Uruchomienie Customer Resource Center w listopadzie 2021 roku było odpowiedzią na potrzeby użytkowników systemu RETeval — lekarzy zarówno zaczynających swoją drogę z elektrofizjologią, jak i tych z większym doświadczeniem. Hasło promujące portal: „Nie zostajesz sam z urządzeniem RETeval” dokładnie opisuje cel powstania strony. Wspieramy naszych klientów — lekarzy w interpretacji wyników badań ERG, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, a także jesteśmy z nimi od początku ich drogi z elektrofizjologią. Innowacyjne, wysokiej jakości produkty, jak również obsługa klienta od lat są naszymi priorytetami i wyróżniają nas wśród innych producentów. Materiały znajdujące się na platformie zostały stworzone we współpracy z lekarzami oraz użytkownikami RETevala z całego świata, także z Polski. W tym miejscu szczególne podziękowania kierujemy do pani profesor Doroty Pojdy-Wilczek za jej wspaniałe informatywne przykłady.

Aktualnie na platformie znajdują się:

 • kurs w formie wideo wprowadzający do badań elektrofizjologicznych o nazwie „SunERGy”, skierowany do lekarzy specjalizujących się w konkretnych chorobach (jaskra, retinopatia cukrzycowa) oraz specjalistów okulistyki dziecięcej;
 • studium przypadków pomagające w interpretacji wyników ERG tzw. „Case Book”, zawierający ponad 70 przykładów schorzeń;
 • przewodnik „Clinical Interpretation Guide” dla lekarzy dopiero rozpoczynających swoją przygodę z elektrofizjologią;
 • „Practice resource kit” – materiały pomagające promować kliniki, które zakupiły już urządzenie RETeval. Są tam między innymi broszury dla pacjentów, które w przystępny sposób tłumaczą, na czym polegają testy ERG oraz VEP i dlaczego są one ważne dla właściwej diagnostyki.

Powstała także specjalna strona dedykowana lekarzom — specjalistom okulistyki dziecięcej (kliknij).

Rozumiemy, jak ważna dla okulistów dziecięcych i ich małych pacjentów jest zarówno efektywność testów ERG/VEP, jak i komfort przeprowadzanych badań. Badania elektrofizjologiczne mają szczególną wartość w codziennej diagnostyce w przypadku, gdy pacjent nie jest w stanie komunikować się z lekarzem. Szukanie odpowiedzi na pytanie, co dolega dziecku, zależy wtedy głównie od dokładności urządzeń wykorzystywanych w klinice. RETeval zapewnia tak ważną w tym przypadku elastyczność, różnorodność testów (39 wbudowanych protokołów), szybkość oraz pełną swobodę pozycjonowania małego pacjenta. Minimalny stres dla dziecka i możliwość współpracy z opiekunem zwiększają szansę na uzyskanie potrzebnych informacji do postawienia diagnozy. Badanie dzieci z problemami ze wzrokiem jest ogromnym wyzwaniem diagnostycznym dla lekarzy, dlatego zależy nam, żeby jak najwięcej z nich dowiedziało się o potencjale badań ERG naszym przenośnym urządzeniem i jego pozytywnym wpływie na pacjentów, jak również na specjalistów okulistyki. Aby dodatkowo zwiększyć elastyczność i komfort badania, oferujemy elektrody naskórne, zwane „paskami sensorycznymi” (ang. Sensor Strip), które występują w dwóch rozmiarach, umożliwiając bezproblemowe badanie pacjentów w każdym wieku.

Okulistyka dziecięca jest obszarem licznych badań naukowych. Ponad 40 badań wykorzystuje ERG na urządzeniu RETeval, co tylko potwierdza korzyści płynące z użytkowania systemu:

 • minimalna sedacja u pacjentów pediatrycznych;
  Badania wykonane z wykorzystaniem urządzenia RETeval wykazały, że większość pacjentów jest badana bez sedacji.
 • wysoka dokładność diagnostyczna;
  „W grupie pediatrycznej istnieje duża zgodność diagnostyczna między systemami [Espion 300 (Diagnosys LLC, Cambridge, UK) i RETeval]  (Cohen’s Kappa k = 0,80). Względna czułość oraz swoistość RETevala wyniosła 1,0 i 0,91 [w celu wykrycia dysfunkcji siatkówki za pomocą ERG przystosowanej do światła i ciemności]”.
 • ocena funkcji siatkówki poprzez zamkniętą powiekę u niemowląt.

Więcej recenzowanych badań dostępnych jest na naszej stronie www.lkc.com. Natomiast na kanale YouTube przygotowaliśmy dla naszych odbiorców playlisty z różnych dziedzin okulistyki zawierające zbiór wywiadów z użytkownikami urządzenia RETeval, jak i materiały instruktażowe. Lekarze dzielą się z kolegami swoim doświadczeniem oraz dają wskazówki ułatwiające testowanie. ♦

Autorzy
Agnieszka Małek

International Marketing ...

LKC Technologies

Produkty

RETeval® (ERG/VEP)

Dowiedz się więcej
LKC Technologies
LKC Technologies - wywiady youtube
Bibliografia

1. Zhang T, Lu J, Sun L, et al. Mydriasis-Free Flicker Electroretinograms in 204 Healthy Children Aged 0–18 Years: Reference Data From Two Cohorts. Trans Vis Sci Tech. 2021;10(13):7. doi:10.1167/tvst.10.13.7

2. Carter P, Gordon-Reid A, Shawkat F, Self JE. Comparison of the handheld RETeval ERG system with a routine ERG system in healthy adults and in paediatric patients. Eye. Published online October 19, 2020. doi:10.1038/s41433-020-01221-29

3. Hanson JVM, Weber C, Pfäffli OA, Bassler D, McCulloch DL, Gerth-Kahlert C. Flicker electroretinogram in newborn infants. Doc Ophthalmol. 2022 Dec;145(3):175-184. doi: 10.1007/s10633-022-09889-5.