Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Saramonowicz wraca z Mrożkiem

Autor:
Andrzej Wyrobiec

19 marca 2023 roku „Testosteron” grany w Bagateli osiągnął pełnoletniość. Ten spektakl dla dorosłych obrósł już swoją legendą. Życzliwi, a jednocześnie tacy, którzy widzieli też inne realizacje tej sztuki, uważają, że to najlepiej wyreżyserowany i zagrany „Testosteron” w Polsce. Napisał go Andrzej Saramonowicz. Warszawiak, scenarzysta, reżyser, dziennikarz, dramaturg i producent filmowy. Przedstawienie wyreżyserował aktor naszego Teatru Piotr Urbaniak, a w brawurowych rolach występuje kwiat naszej męskiej reprezentacji: Krzysztof Bochenek, Jakub Bohosiewicz, Marcin Kobierski, Wojciech Leonowicz, Maciej Sajur, Sławomir  Sośnierz i Marcel Wiercichowski.

Tak się rocznicowo składa, a Kraków przecież kocha rocznice, że po 18 latach Saramonowicz wraca do Bagateli, by spełnić się w podwójnej roli: dramaturga i reżysera. Autor napisał jednoaktówkę pt:. „Noc zatracenia”, która stanowi dopełnienie mrożkowej, również jednoaktowej „Policji”. I właśnie te dwa teksty są bazą jego pracy reżyserskiej w Bagateli. „Policja”, napisana przez krakusa z Borzęcina w 1958 roku, dzisiaj brzmi nader aktualnie, by nie napisać, że apokaliptycznie. Napisana 60 lat później „Noc zatracenia”, zrodzona z obserwacji rządów dobrej zmiany, jest kasandrycznie złowieszczym tekstem. I choć oparta, a jakże, na grotesce, wydaje się logiczną, choć ponurą w ostatecznej wymowie, kontynuacją „Policji”. Mrożkową arcypolicyjność komunistycznego państwa Saramonowicz uzupełnia portretem arcynarodowego kraju. W tej, mimo wagi tematu – podobnie jak u Mrożka, szalenie dowcipnej i napisanej w kapitalnie wystylizowanym języku sztuce, odnajdujemy niepokojący portret państwa położonego nad rzeką Wisłą.

Ogromnym atutem Saramonowicza – pisarza/dramaturga/scenarzysty – jest jego wrażliwość na rzeczywistość. Śledząc jego dorobek pisarski i to, jak aktywnie i celnie komentuje w mediach społecznościowych otaczającą nas rzeczywistość, wydaje się, że radar Saramonowicza jest bardzo czuły. Zgrabnie i udanie podejmuje tematy, które uwierają lub dominują w danym momencie naszej historii. Tak było z „Testosteronem”, który opowiada o kondycji (a raczej jej braku) męskiego świata. Tak jest w „Nocy zatracenia”, która dotkliwie analizuje i pointuje praprzyczyny – jakby to nie zabrzmiało – kondycji polskiego państwa.

„Policja. Noc Zatracenia” – na deskach Teatru Bagatela od 15 kwietnia 2023 r.

Andrzej Saramonowicz, fot.: Piotr Kubic
Autorzy
Andrzej Wyrobiec

Dyrektor Teatru Bagatela

Teatr Bagatela im. Tadeu...