Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Eksperci o innowacyjnych rozwiązaniach medycyny estetycznej

Autor:
Anna Piotrowska

W dniach 14-15 kwietnia 2012 roku w Krakowie, już po raz trzeci, odbyło się spotkanie skierowane do przedstawicieli rynku medycyny estetycznej – lekarzy dermatologów i kosmetologów z całej Polski, zorganizowane przez Consultronix, Alma Lasers i FotoFinder Systems. Konferencja dermatologiczna była poświęcona nowościom w medycynie estetycznej, powikłaniom po zabiegach upiększających oraz zaawansowanej technologii w dokumentacji fotograficznej znamion, służącej wczesnemu wykrywaniu raka skóry.

W konferencji wzięło udział wielu wybitnych ekspertów w tym m.in. dr Piotr Sznelewski z Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, dr Grażyna Kamińska-Winciorek z Międzynarodowego Towarzystwa Dermatoskopii i Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, dr Małgorzata Gaworczyk z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych (ESCAD) oraz dr Kinga Nicer reprezentująca Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele firmy Alma Lasers – Ziv Karni oraz Karin Kovalsky, którzy zaprezentowali innowacyjne rozwiązania w laseroterapii, na przykładzie systemów Harmony, Accent, Soprano i premierowego Legato. Natomiast Kathrin Niemela i Andreas Mayer z firmy FotoFinder Systems zapoznali wszystkich ze sprzętem pozwalającym na fotodokumentację znamion skórnych, oraz profesjonalne zdjęcia „przed i po” zabiegach.

Podczas konferencji poruszono wiele istotnych tematów związanych z medycyną estetyczną i dermatologią. Eksperci zwrócili uwagę na najnowsze, innowacyjne rozwiązania zarówno na polskim, jak i światowym rynku. Główny nacisk został jednak położony na aspekty związane ze skutecznością i bezpieczeństwem stosowanych terapii.

Dr Piotr Sznelewski podczas wykładu dokonał przeglądu stosowanych w medycynie estetycznej technik laseroterapii. Wiele osób zostało oszpeconych i okaleczonych z powodu oparzeń i blizn powstałych po zabiegach laserowych, które zostały przeprowadzone w niewłaściwy sposób sprzętem niskiej jakości – podkreśla Sznelewski. Dlatego tak ważne jest by wybierać miejsca, gdzie zabiegi wykonywane są przede wszystkim pod okiem ekspertów, sprzętem najwyższej jakości, który posiada certyfikat medyczny – dodaje.

Dr Grażyna Kamińska-Winciorek, z kolei, zwróciła uwagę na nowe rozwiązania stosowane w dermatoskopii zmian melanocytowych. Zaprezentowała specjalne oprogramowanie (dla telefonów iPhone), które we współpracy z internetem umożliwia bardzo szybką ocenę materiału zdjęciowego, a tym samym konsultacje i wspólne diagnozowanie w oparciu o doświadczenia dermatologów z klinik, z całego świata.

Jak wiadomo nasza skóra podlega ciągłym procesom, z wiekiem się zmienia – traci sprężystość, pojawiają się przebarwienia. Jednak są sposoby na radzenie sobie z tymi niedoskonałościami. Skuteczne w walce z upływającym czasem okazują się fale radiowe (RF), lasery frakcyjne oraz m.in. implantacja fillerów tj. kwasu hialuronowego. Zabiegi te, szczególnie jako terapie łączone, potrafią dać namacalne i widoczne efekty – podkreślała dr Małgorzata Gaworczyk w swoim wykładzie. Dzięki nim skóra zwiększa swoją gęstość, staje się bardziej sprężysta, poprawia się mikrokrążenie w naczyniach włosowatych.

Mówiąc o zabiegach medycyny estetycznej musimy pamiętać, że mogą towarzyszyć im pewne wczesne powikłania jak ból, zaczerwienienie, rumień, pęcherze czy obrzęk i późne, do których należą ziarniaki i guzki. W ostatnich latach odnotowuje się wzrost takich powikłań na poziomie 30 % w Europie i aż 70 % w USA. Co jest powodem takiej sytuacji? Najczęściej wynika to z braku kwalifikacji i umiejętności osoby wykonującej zabieg, nieprawidłowej techniki oraz błędnej analizy skóry twarzy, źle dobranego preparatu, a ponadto nieprawidłowego podejścia pacjenta i nieprzestrzegania przez niego zaleceń po zabiegu – mówiła w swoim wystąpieniu dr Kinga Nicer.

Mówiąc o medycynie estetycznej warto pamiętać, że wszystko jest dla ludzi – jednak złotym środkiem powinien być umiar i rozsądek w stosowaniu zabiegów odmładzających czy upiększających. Takim przesłaniem zakończyła się dyskusja uczestników spotkania.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie. Cieszymy się, że udało nam się zgromadzić tak wielu ekspertów z różnych towarzystw medycznych. Liczymy, że wspólne dzielenie się doświadczeniami i dyskusja o kierunkach rozwoju medycyny estetycznej pozwoli na poprawienie jakości i bezpieczeństwa usług oferowanych na polskim rynku.

Wszystkich, którym nie udało się do nas dołączyć w tym roku, zapraszamy na kolejne spotkanie, a w każdej chwili do Państwa dyspozycji są nasi handlowcy Marta, Ewa, Paweł i Anka.

Autorzy
Anna Piotrowska

CX Engineering