Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Fuzja według Siemens Healthcare czyli nowe stacjonarne aparaty rtg Fusion

Autor:
Piotr Wawrzyńczyk

„Fusion” z języka angielskiego i niemieckiego oznacza połączenie, fuzję. W przypadku nowej rodziny aparatów firmy Siemens Healthcare jest to połączenie funkcjonalności, niskiej ceny, komfortu, łatwości obsługi, bardzo dobrej jakości uzyskanych obrazów oraz niskiej dawki promieniowania.

Multix Fusion

Firma Siemens Healthcare pod koniec 2011 roku zaprezentowała nową rodzinę stacjonarnych aparatów rtg – Fusion. Składa się ona z dwóch aparatów kostno-płucnych: analogowego i cyfrowego oraz aparatu rtg typu telekomando. Analogowy aparat kostno-płucny zastąpił, cieszący się ogromną popularnością na rynku, model Multix Top, zaś odmiana cyfrowa jest spoiwem łączącym obecne modele w gamie aparatów cyfrowych – podstawowy Multix Select DR oraz zaawansowany Ysio. Różnica pomiędzy odmianą cyfrową, a analogową to obecność detektora cyfrowego. Wszystkie inne podzespoły, a przez to i parametry, pozostają takie same. Wykorzystując ten fakt, wersję analogową można rozbudować do wersji cyfrowej w dowolnym momencie eksploatacji aparatu, poprzez dołożenie detektora cyfrowego oraz konsoli operatora. Dzięki temu posiadamy w ofercie rozwiązanie dla pracowni, które obecnie nie posiadają środków na system cyfrowy, ale w przyszłości chcą takim dysponować.Aparat Multix Fusion posiada lampę na zawieszeniu sufitowym, o niespotykanym zasięgu w ruchu pionowym – 180cm. Dzięki temu można wykonać badania praktycznie całego ciała w pozycji pionowej przy wykorzystaniu statywu do zdjęć odległościowych. Urządzenie wyposażone zostało w lampę, dobrze znaną z innych modeli aparatów kostno – płucnych Siemens Healthcare, o bardzo wysokiej pojemności cieplnej – 2.4 MHU. Całość uzupełnia stół radiograficzny o regulowanej wysokości, wyposażony w blat o szerokości 80 cm, pozwalający na wygodne przebadanie każdego pacjenta. Wersja cyfrowa aparatu wyposażona została dodatkowo w mobilny detektor oraz stację technika.Trzecim, nowym aparatem z grupy Fusion w ofercie firmy Siemens Healthcare jest telekomando Luminos Fusion. Aparat został wyposażony w generator o mocy 65 kW, lampę o ogniskach 0.6 i 1.0, wzmacniacz obrazu 33 cm oraz kamerę CCD o rozdzielczości 1024×1024 pixela. Cyfrowy przetwornik sygnału pozwala na zapis obrazów uzyskanych podczas badania fluoroskopowego w formacie DICOM, bez żadnego dodatkowego urządzenia wykorzystującego „frame grabber’a”. Stół posiada wymiary 210×80 cm. Zestaw wyposażony został w dwa monitory – jeden w sterowni, drugi umieszczony na wózku w pracowni. Na wózku znajduje się również świetlny wskaźnik włączonego promieniowania rentgenowskiego. Aparat może być wyposażony w szereg akcesoriów, m.in. urządzenie do kompresji, DSA oraz wiele rozwiązań do pozycjonowania pacjenta, itp. Dzięki zastosowaniu systemu fluoroskopii pulsacyjnej, dodatkowych filtrów czy kolimacji na zamrożonym obrazie udało się ograniczyć dawkę docierająca do pacjenta oraz personelu.

Grupa aparatów Fusion firmy Siemens Healthcare jest dedykowana do średnich i dużych placówek. Łatwość obsługi systemów z rodziny Fusion zostanie szybko doceniona przez przyszłych użytkowników. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z naszymi specjalistami.

Autorzy
Piotr Wawrzyńczyk

Consultronix S.A.