Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Mobilna rewolucja w przyłóżkowych aparatach rtg

Autor:
Adam Bunsch

W tym roku firma Siemens Healthcare wprowadziła na rynek medyczny nowy, w pełni cyfrowy, przewoźny aparat rtg – Mobilett Mira. Co powoduje, że system ten jest „mobilną rewolucją” wśród aparatów przyłóżkowych?

System posiada generator o mocy 35 kW oraz wysoką, w tej klasie aparatów, wartość maksymalnych prądów na anodzie – 450 mA. Dzięki temu jest w stanie zapewnić doskonałą jakość obrazowania w krótkim czasie, zarezerwowaną do tej pory tylko dla aparatów stacjonarnych. Jedno-ogniskowa lampa, stanowiąca doskonały kompromis pomiędzy rozdzielczością a mocą, o wysokiej pojemności cieplnej – 1.1 MHu, doskonale sprawdza się w warunkach szpitalnych, gdzie czas i niezawodność mają największe znaczenie. Mobilett Mira wyposażony został w pilot do wykonywania zdjęć z odległości do 10 m, pozwalając na przeprowadzenie do 200 ekspozycji bez ładowania wewnętrznych baterii aparatu.

System posiada również dysponujący 7 mln pixeli, płaski detektor bezprzewodowy o wymiarach 34.2×43.2 cm, pozwalający wykonać do 180 zdjęć na godzinę bez konieczności ładowania baterii. W momencie umieszczenia detektora w kieszeni aparatu następuje jego automatyczne ładowanie. Od momentu przeprowadzenia ekspozycji do uzyskania podglądu obrazu na 17” monitorze typu „touch screen” mijają zaledwie 3 sekundy. Mobilett Mira ma możliwość zapisania w pamięci do 3000 obrazów, zapewnia pełną integrację z dowolnym systemem PACS/RIS oraz komunikację z siecią szpitalną w standardzie DICOM 3.0. Zdjęcia mogą być przesyłane do systemu archiwizacji z dowolnego miejsca w jednostce, posiadającego zasięg sieci Wi-Fi. Aparat daje również możliwość obróbki zdjęć bezpośrednio po ich wykonaniu np. obrót, zoom, zmiana kontrastu. Wszystkie te funkcje zapewniają wysoki komfort pracy personelu medycznego oraz szybki dostęp do wyników badań.

Aparat, dzięki szerokiemu zakresowi ruchów: ruch pionowy 225 cm, ruch poziomy 124.5 cm, oraz obrót kolumny względem osi wzdłużnej ±90° zapewnia łatwy i wygodny sposób pozycjonowania nawet najbardziej skomplikowanych ekspozycji. Niewielka waga oraz w pełni zmotoryzowany ruch jezdny umożliwiają swobodne przemieszczenie aparatu w obrębie szpitala. Mobilett Mira jest systemem bezprzewodowym zapewniającym czterogodzinną, nieprzerwaną pracę bez konieczności ładowania. W przypadku całkowitego wyczerpania baterii istnieje możliwość kontynuowania pracy zaraz po podłączeniu aparatu do źródła prądu, bez potrzeby oczekiwania na całkowite naładowanie. Brak zewnętrznych przewodów zapewnia sterylność oraz łatwość manewrowania, co jest bardzo istotne przy pracy w środowisku szpitalnym.

Bezkompromisowa jakość zdjęć, szybkość uzyskiwania obrazów, mobilność aparatu, unikalne ramię upraszczające pozycjonowanie aparatu, długi czas pracy na bezprzewodowym zasilaniu. Dzięki tym wszystkim cechom Mobillett Mira spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników cyfrowych aparatów przewoźnych. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z naszymi specjalistami.

Mobilett Mira
Autorzy
Adam Bunsch