Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

A mogło być lepiej… oczywiście !!!

Autor:
Krzysztof Smolarski

Rocznica 25-lecia Okrągłego Stołu, oraz naszego 10-lecia w UE, łączy się z „okrągłą” 27. rocznicą powstania CX. Powstaliśmy na bazie reformy gospodarczej zmarłego niedawno ministra Wilczka, przeżyliśmy transformacje Balcerowicza i rośliśmy razem z III RP. Było bardzo ciekawie, czasem zabawnie, do Polski przyjeżdżali różni eksperci – jedni żeby uczyć nas podstaw kapitalizmu, inni żeby tylko skonsumować środki pomocowe z USA, czy Niemiec. Kto chciał ten skorzystał – był to kapitalny czas dla aktywnych, którym chciało się „wziąć sprawy w swoje ręce”. Mieliśmy wielkie szczęście w tym uczestniczyć i to nigdy się już nie powtórzy. Rynek był całkowicie pusty, nie było w Polsce zachodnich korporacji, ani kapitału. Zaczynaliśmy działalność gospodarczą praktycznie bez wiedzy i pieniędzy, byliśmy przyuczającymi się amatorami. Na szczęście rynek wybaczał nam większość popełnionych błędów. Był to też czas dla różnych kombinatorów – Grobelnych, Bagsików i im podobnych – ale jak widać po Amber Gold – również i dzisiaj znajdują się łowcy okazji, wierzący w pieniądze spadające z nieba.

Jeśli do tego dodać rewolucję informatyczną, jaka się w tym czasie dokonała… nie było komputerów ani internetu, nikt nie słyszał o telefonii komórkowej, a telefon stacjonarny miała co 20. rodzina. Na rozmowy międzymiastowe czekało się kilka godzin, a na zagraniczne kilka dni!!! W moim przekonaniu, był to okres największych politycznych, technologicznych i mentalnych przemian, jakie się kiedykolwiek w historii Polski, w tak krótkim okresie, dokonały. Niestety, najsłabiej nam idzie ze zmianami mentalnymi – wciąż daje o sobie znać zespół KIM (Komunistyczna Infekcja Mózgowa), co prowadzi do kompletnego pomieszania pojęć – program społeczny ugrupowań prawicowych to socjalizm, zahaczający o komunizm. Dla odmiany ugrupowania lewicowe proponują liberalizm gospodarczy, czasem dość radykalny, liderem ugrupowania najbardziej antyklerykalnego jest były wydawca prasy katolickiej, a do Parlamentu Europejskiego wchodzi gość, który odmawia praw wyborczych kobietom – mało tego 25% głosów otrzymał właśnie od kobiet!

Oczywiście można było wiele rzeczy zrobić lepiej i szybciej, ale pamiętajmy, że to gdzie dzisiaj jesteśmy jest rezultatem naszego wspólnego wysiłku, 20 lat ciężkiej pracy – naprawdę mamy z czego być dumni! Niestety jest wielu jak ten, co wygrał na loterii 1 mln zł i ma pretensje do całego świata – a przede wszystkim do kierownictwa loterii, że to nie 10 mln. Takim malkontentom, chciałem przypomnieć dylemat szklanki do połowy napełnionej. Zamiast narzekać, że przez „kogoś” jest tylko połowa – cieszcie się że jest aż tyle, myślcie co zrobić, żeby było więcej i nie marnujcie życia na wieczne utyskiwanie i szukanie winnych wszędzie tylko nie u siebie.

Autorzy
Krzysztof Smolarski

Consultronix