Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Dermoskopia cyfrowa w PPWSZ

Autor:
Przemysław Zachura

Badania dermoskopowe w zakresie prewencji raka skóry możliwe w nowym laboratorium kosmetologii w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (PPWSZ) w Nowym Targu.

9 maja br. w PPWSZ w Nowym Targu oficjalnie otworzono nowe laboratorium kosmetologii. Wstęgę przecięli JM Rektor PPWSZ prof. dr hab. n. med. Iwon Grys, wraz z Dyrektor Instytutu Kosmetologii PPWSZ dr n. med. Małgorzatą Lis oraz Burmistrzem Miasta Nowy Targ Markiem Fryźlewiczem. Studenci Instytutu Kosmetologii już w dniu otwarcia nowego laboratorium mogli testować sprzęt, o który wzbogaciła się uczelnia w ramach wyposażania laboratorium. Urządzenie, o którym mowa to połączenie dwóch systemów Vexia i Adonia firmy FotoFinder służących do badań dermoskopowych w zakresie prewencji raka skóry oraz profesjonalnej dokumentacji fotograficznej z dokładną diagnostyką. Używając powtarzalnych obrazów, studenci PPWSZ dzięki wsparciu doświadczonej kadry wykładowców mogą uczyć się jakie zastosować terapie zabiegowe wspomagające leczenie, mające na celu poprawę kondycji skóry. Urządzenie to umożliwia ocenę przebarwień, zmian naczyniowych, zmarszczek, a także tekstury skóry. Następnie porównuje te wyniki z wynikami pacjentów z tej samej grupy wiekowej. Urządzenie pozwala na kompleksową analizę stanu skóry. Dzięki, bardzo dobrej jakości fotografiom oraz specjalistycznemu oprogramowaniu można omówić każdy przypadek z pacjentem i wybrać, najlepszą dla niego, terapię. Zastosowane procedury są następnie zestawiane w raporcie i drukowane na życzenie pacjenta.

Laboratorium oprócz funkcji dydaktycznej dla studentów będzie pełnić również rolę użytkową dla mieszkańców Podhala. Uczelnia rozważa możliwość świadczenia usług komercyjnych dla mieszkańców regionu, dlatego w tym celu zostały przygotowane i wyposażone dodatkowo gabinety lekarskie mieszczące się tuż obok laboratorium. Z kadrą medyczną nie będziemy mieć żadnego problemu, gdyż naszymi wykładowcami są wysoko wykwalifikowani lekarze o różnych specjalizacjach mający wieloletnie doświadczenie w zawodzie – dodaje Rektor PPWSZ prof. dr. hab. n. med. Iwon Grys. Należy podkreślić, iż nowa inwestycja jest dopełnieniem do powstałego w tym roku akademickim kierunku kosmetologia w PPWSZ. Studenci, którzy zdecydowali się na ten rodzaj studiów, mogą dokształcać się w dwóch specjalizacjach: kosmetologia medyczna oraz odnowa biologiczna welness i SPA. Jak zauważa dr n. med. Izabela Załęska-Żyłka (zastępca Dyrektor Instytutu Kosmetologii PPWSZ) – dla mnie, jako dla praktyka, kosmetologa, osoby, która prowadzi tu zajęcia, to spełnienie marzeń, bo wiem, że mogę studentki dobrze przygotować na tak profesjonalnym sprzęcie jaki obecnie posiada Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Dodatkowo uważam, że ten kierunek ma przyszłość w związku z pogłębiającym się kultem zdrowia i piękna.

Autorzy
Przemysław Zachura

Podhalańska Państwowa Wy...