Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Diagnostyka na MAX’a – nowe systemy RTG w ofercie Siemens

Autor:
Paweł Katarzyński

Firma Siemens wprowadziła na rynek nową serię systemów RTG o wspólnej nazwie MAX. W wyjątkowy sposób połączono w nich wszystkie elementy i funkcje aparatu, po to by dać użytkownikowi jeszcze lepszą jakość obrazowania i skuteczność w diagnozowaniu. Na rynku dostępne są już systemy Ysio MAX oraz Luminos dRF MAX, a niemiecki producent zapewnia, że w niedługiej przyszłości pojawią się kolejne.

Co właściwie oznacza nazwa MAX? To skrót od Multiple Advances in X-ray. Firma Siemens bowiem, przy tworzeniu nowych urządzeń, dążyła do osiągnięcia najlepszej jakości nie poprzez jedną czy dwie nowe funkcjonalności, lecz przez uzyskanie zwielokrotnionego efektu wynikającego z ich integracji. Zatem MAX to więcej niż pojedyncze elementy, które wspomagają pracę. To wiele funkcjonalności współpracujących ze sobą dla jak najlepszych efektów pracy. Systemy z rodziny MAX umożliwiają wykonanie zdjęć jak najlepszej jakości w jak najkrótszym czasie. Podgląd obrazu może być dostępny już po dwóch sekundach, a gotowe zdjęcie po upływie zaledwie pięciu sekund od ekspozycji!

Funkcjonalności systemów z rodziny MAX podzielono na dwie główne grupy MAX Detection oraz MAX Asistance. Pierwsza z nich to funkcje zapewniające niezrównaną i doskonałą jakość obrazowania dzięki zastosowaniu, przez firmę Siemens, nowych jeszcze lepszych detektorów MAX wi-D oraz MAX Mini. Te bezprzewodowe detektory można z łatwością współdzielić pomiędzy poszczególnymi systemami, pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów przy rozbudowie pracowni o kolejny system. Detektor MAX wi-D posiada wymiary 35×43 cm oraz zaledwie 19 mm grubości. Dodatkowo wyposażony jest w uchwyt, który w połączeniu z jego niską wagą (3 kg) pozwala na bezproblemowe przenoszenie. Z kolei detektor MAX Mini o jeszcze mniejszych wymiarach 24×30 cm i wadze zaledwie 1.6 kg, zapewnia niespotykaną dotąd, wygodę w użytkowaniu. Grupa funcji MAX Asistance to coś więcej niż tylko ułatwienie obsługi systemu, to również funkcjonalności, które wspierają i chronią użytkownika oraz pacjenta, a także pozwalają na skrócenie czasu badania do minimum.

Pierwszy system z rodziny MAX to nowa wersja topowego modelu firmy Siemens na zawieszeniu sufitowym – Ysio MAX. W porównaniu do swojego poprzednika system został wyposażony o wspomniane wcześniej, wyjątkowe detektory MAX wi-D oraz MAX mini. Oprócz tego zyskał również funkcje MAXalign, MAXtouch, opcjonalnie SmartOrtho oraz Aim FAST. MAXalign to unikalna funkcja, która dba o zachowanie kąta prostego pomiędzy lampą, a detektorem. W przypadkach, w których konieczne jest wykonywanie ekspozycji poza stołem aparatu (np. na wózku inwalidzkim, lub łóżku szpitalnym) i technikowi ciężko jest określić dokładne położenie detektora względem lampy, system wskaże dokładną wartość kąta. Funkcja MAXalign umożliwia skorygowanie pozycji lampy lub detektora i pozwala na wykonanie zdjęcia o doskonałej jakości już przy pierwszej ekspozycji. Funkcja MAXtouch wyjątkowo wpływa na poprawę komfortu pracy dzięki intuicyjnemu kolorowemu ekranowi dotykowemu. Podczas obracania lampy informacje wyświetlane na tym ekranie również są obracane, co ułatwia ich odczytanie. Funkcja SmartOrtho to szybsze i łatwiejsze obrazowanie kości długich. Urządzenie zapewnia zautomatyzowaną procedurę pełnego obrazowania nóg lub kręgosłupa. System wykonuje do czterech ekspozycji zaznaczonego obszaru, a następnie składa z nich jeden obraz panoramiczny. Ysio MAX może być również wyposażony w najnowszy, unikatowy system automatyzacji – Aim FAST. Konstrukcja systemu pozwala na jednoczesne wykonywanie ruchów we wszystkich płaszczyznach, co znacznie skraca czas przemieszczania się lampy. Ponadto ruchy systemu można dostosować do konkretnej pracowni tak, by w trakcie przemieszczania omijał on wszystkie stałe przeszkody (meble, inne urządzenia, itp.).

Drugi system z linii MAX – telekomando Luminos dRF MAX dedykowany jest do radiografii oraz fluoroskopii. System ten daje możliwość skonfigurowania z detektorami MAX wi-D oraz MAX mini, dzięki czemu możliwe jest wygodne wykonywanie wolnych ekspozycji. Fluoroskopia wykonywana jest na detektorze o wymiarach 43×43 cm, zapewnia to bardzo duże pole widzenia. W porównaniu do standardowych urządzeń opartych na wzmacniaczu o przekątnej 33 cm jest ono nawet 116% większe! System Luminos dRF MAX wyposażony jest w stół typu telekomando, który można obniżyć do 50 lub 48 cm nad poziomem podłogi. Znacznie ułatwia to pozycjonowanie pacjenta. Unikatowa budowa systemu zapewnia dostęp do pacjenta z każdej strony, a konsola do sterowania stołem reaguje tylko na dotyk ludzkich dłoni, dzięki czemu gwarantuje bezpieczeństwo, zapobiegając przypadkowemu poruszeniu stołem.

Niemiecki producent dokonał ewolucji swoich topowych modeli. Zmiana ta pozwoliła na osiągnięcie niespotykanej dotąd jakości, wygody obsługi, szybkości i standardu bezpieczeństwa, które wpływają na komfort zarówno pacjentów jak i operatorów. Innowacyjne rozwiązania wprowadzone w systemach z grupy MAX dowodzą, iż firma Siemens jest ekspertem w tworzeniu najlepszych rozwiązań dla swoich klientów.

Autorzy
Paweł Katarzyński