Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Schwind Amaris 1050 RS – szybkość i precyzja

Autor:
Kamil Środa

Lasery excimerowe stają się coraz powszechniejszym sprzętem okulistycznym. Wraz z popytem, rośnie również zróżnicowanie sprzętów dostępnych na rynku. Wśród nich można ośmielić się o wskazanie urządzeń stanowiących najwyższy dostępny obecnie standard. Takim urządzeniem jest z pewnością Schwind Amaris 1050 RS. To laser excimerowy o największej na rynku szybkości repetycji, wynoszącej 1050 Hz. Zabiegi laserowej korekcji wzroku nigdy nie trwały krócej!

Amaris 1050 RS

Schwind Amaris 1050 RS to najwyższy model cenionego niemieckiego producenta, Schwind Eye Tech Solutions GmbH. Oczywiście szybkość repetycji nie jest jedynym istotnym czynnikiem decydującym o klasie sprzętu. W wypadku laserów excimerowych kluczowe znaczenie ma przede wszystkim dokładność i bezpieczeństwo zastosowanej technologii. Również w tym zakresie Amaris 1050 RS ma się czym pochwalić.

Model ten pozwala na wykonanie laserowej korekcji wzroku przełomową metodą TransPRK. To zmodyfikowana, bezdotykowa wersja przeznabłonkowego PRK, usuwająca płatek rogówki i profilująca jej miąższ za pomocą lasera excimerowego, bez wykorzystania narzędzi chirurgicznych. Metoda ta cechuje się bardzo dużą dokładnością i powtarzalnością. Należy podkreślić również znakomity profil bezpieczeństwa tego urządzenia. Ze względu na brak mechanicznego kontaktu z rogówką i szybkość procedury, warunki są zdecydowanie bardziej komfortowe dla pacjenta, niż przy wykorzystaniu standardowych metod. Również same efekty pozabiegowe trzeba ocenić zdecydowanie na korzyść metody TransPRK. Dzięki zastosowaniu wiązki laserowej o wyjątkowo małej średnicy wynoszącej 0.54 mm, o profilu Super-Gaussowskim, możliwe jest uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni, zminimalizowanie dyskomfortu pozabiegowego i przyspieszenie czasu gojenia się rogówki.

Eye tracker 7D

Bardzo ważnym elementem każdego zabiegu jest kontrola ruchu gałki ocznej. Urządzenie może śledzić ruch gałki ocznej w sześciu wymiarach.Mało tego, czas reakcji lasera na ruch oka jest równy zeru! Jak to jest możliwe? Amaris 1050 RS wykorzystuje tak zwany Eye Tracker 7D. Zaawansowane algorytmy śledzą ruchy gałki ocznej w sześciu wymiarach i uwzględniają je w rachunku prawdopodobieństwa. Pozwala to przewidzieć, w którym kierunku nastąpi ruch i umożliwia natychmiastową reakcję głowicy. Wspomnianym w nazwie siódmym wymiarem jest więc kompensacja czasowa.

Trans PRK

Trzeba przyznać, że tak zaawansowana technologia może budzić podziw. Przynosi ona korzyści zarówno dla pacjenta, jak i operatora. I tak właśnie powinno być, lepiej, szybciej, prościej. Na całe szczęście niemieccy inżynierowie doskonale zdają sobie z tego sprawę, czego dowodem może być właśnie Amaris 1050 RS.

Autorzy
Kamil Środa

Consultronix