Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

WOC 2014

Autor:
Piotr Barański

こにちわ (konichiwa – dzień dobry) Za nami kolejna edycja World Ophthalmic Congress! Tym razem targi odbyły się w stolicy kraju kwitnącej wiśni i to dokładnie w okresie sakury. O ile kwitnięcie wiśni jest faktycznie zjawiskowe to japońska kultura tak całkowicie odbiega od europejskich realiów, że aż trudno w to uwierzyć.

WOC 2014

Proszę sobie wyobrazić, że średnio dziennie byłem przepraszany 100-150 razy, absolutnie za wszystko. Spotykaliśmy ludzi, którzy uprzejmie zwracali nam uwagę, że na naszej drodze znajduje się nierówność, za co przepraszają i jednocześnie proszą abyśmy uważali. Czy wyobrażacie sobie w Polsce sytuację, w której budowlaniec, każdego napotkanego przechodnia obdarza ciepłym uśmiechem i uprzejmie się zwraca „najmocniej Państwa przepraszam, ale właśnie remontujemy chodnik, czy byli by Państwo tak uprzejmi i skorzystali z drugiej strony ulicy, raz jeszcze przepraszam za te niedogodności i życzę Państwu miłego dnia, dziękuję za zrozumienie, do widzenia”- ABSTRAKCJA, ale nie w Japonii, tam to zwykła codzienność. Innym ciekawym do opisania zjawiskiem są pociągi, a zwłaszcza ich punktualność. Proszę sobie wyobrazić podróż koleją z Fukushimy do Hiroshimy, pierwszy pociąg odjeżdża o 7:38, po drodze jest 7 przesiadek i rozkładowo koniec podróży o 10:17, to tak właśnie jest, nie minutę wcześniej, nie minutę później – magia. Powiedzenie, że coś chodzi jak w szwajcarskim zegarku powinno się zmienić na: chodzi jak japońska kolej.

Mógłbym tak zapisać cały numer tego CX News’a a i pewnie jeszcze kilka kolejnych, innymi słowy gorąco Państwa zachęcam do podróży na daleki wschód aby przeżyć kulturowe zderzenie.

Na zakończenie chciałbym jeszcze wspomnieć, że targi WOC odbyły się w znanym budynku Tokyo International Forum projektu samego Rafaela Vinoly. Japońska edycja kongresu była licznie reprezentowana przez polskie audytorium, według organizatorów zarejestrowało się ponad 150 lekarzy znad Wisły. Produkty Consultronix odwiedzający mogli podziwiać na wspólnym stoisku z marką Grand Seiko.

Do zobaczenia za dwa lata w Meksyku! ありがと ごさいます さいおなら

Autorzy
Piotr Barański

Consultronix S.A.