Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Sen o Californii

Autor:
Dariusz Łagan

Kalifornia to miejsce, w którym amerykański sen spełnia się jak nigdzie indziej na świecie. To kolebka show-biznesu, gdzie powstają największe produkcje filmowe, a na ulicach obok tysięcy ludzi szukających swojej szansy na lepsze jutro, można spotkać najbardziej znane gwiazdy kina. Kto z nas nie marzył by choć przez chwilę znaleźć się w sercu Hollywood i wtopić się w nocne życie fabryki snów oraz rozkoszować się spacerem po Alei Gwiazd. Wyobraźmy sobie krajobraz przedstawiający migoczące światłami, skąpane w zapadającym mroku Los Angeles i szary, widoczny gdzieś na horyzoncie Ocean Spokojny. Kalifornia to również kraina doskonałych winnic, których produktami zachwyca się cały świat. Ten wyjątkowy region ceniony jest także przez pasjonatów kolarstwa górskiego (narodziło się w Kalifornii), którzy śnią o malowniczych trasach takich jak Marin County czy Big Sur będących ucieleśnieniem wolności i piękna. Kalifornia jest też jedną z najstarszych technopolii – obszarów rozwoju przemysłu wysokiej techniki. Dolina Krzemowa jest okręgiem przemysłowym bez dymiących kominów i hałasu. Między Palo Alto i San Jose ulokowanych jest obecnie ponad 6 tys. korporacji, zatrudniających ponad milion osób. Głównym przedmiotem zainteresowania zrzeszonych firm w tym regionie jest rozwój mikroelektroniki, zaawansowanych rozwiązań informatycznych oraz innowacyjnych technologii zmieniających nasze życie każdego dnia.

Daytona i California
Optomap

Innowacyjne urządzenie California firmy Optos wykorzystuje technikę szerokokątnego obrazowania siatkówki, która wspiera starania okulistów w zakresie diagnozowania, analizowania, dokumentowania i monitorowania chorób oczu ze względu na możliwość wykrywania zmian, które pojawiają się w obwodowych częściach siatkówki, a mogą pozostać niezauważone przy użyciu tradycyjnych technik badawczych. Optos California pozwala na wykorzystanie wielu długości fali w obrazowaniu dna oka. Istnieje możliwość wykonania zdjęć kolorowych, bezczerwiennych, angiografii fluoresceinowej, indocjaninowej oraz autofluorescencji. Nowy design zaoszczędzi mnóstwo miejsca w gabinecie, natomiast przemyślana ergonomia szanuje nasz czas znacznie skracając badanie. Zupełnie nowy software ułatwia zdalny dostęp do zasobów bazy obrazów, niezależnie od tego czy posługują się państwo komputerem przenośnym, czy tabletem. Zupełnie nowy układ optyczny optymalizuje i utrzymuje rozdzielczość obrazowania nawet na dalekich peryferiach. Zdjęcia są jaśniejsze, bardziej wyraźne i lepiej oddają szczegóły. Obrazy są prezentowane z użyciem nowej technologii ProView, która przedstawia zdjęcia optomap w spójnej geometrycznie formie odpowiadającej anatomicznemu obrazowi siatkówki. Zaletą takiego rozwiązania jest automatyczne dopasowanie obrazów wykonanych w różnych trybach. Umożliwia to porównywanie zdjęć oraz analizę zmian chorób w czasie. Jednocześnie można zobrazować ponad 80% lub 200 stopni, czyli poza równik gałki, do okolicy rąbka zębatego. Taka funkcjonalność pomaga wykryć więcej objawów chorobowych i doprecyzować decyzje terapeutyczne. Technika wykonywania zdjęć jest niezwykle przyjazna zarówno dla pacjenta, jak i osoby wykonującej badanie. Monochromatyczne światło laserowe zastosowane w omawianym aparacie ma lepsze właściwości przenikania do tylnego odcinka dna oka, dzięki czemu uzyskujemy obrazy wyższej jakości niż te otrzymane podczas badań z użyciem tradycyjnej funduskamery. Na uwagę zasługuje fakt, że badanie Optomap nie wymaga rozszerzenia źrenicy. Urządzenie sprawdza się doskonale w diagnostyce związanej z chorobami naczyniowymi siatkówki tj. retinopatia cukrzycowa, zakrzepy żył siatkówki, zespoły niedokrwienne oka i stany zapalne naczyń siatkówki. W urządzeniu zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań. Optos California jest unikalnym połączeniem opatentowanego układu optycznego oraz laserów diagnostycznych (odpowiednio o długościach fal: 802 nm, 635 nm, 532 nm, 488 nm) odpowiadających za obrazowanie w poszczególnych trybach badania. Podsumowując, unikalność, estetyka, innowacyjność to właśnie cechy, które najlepiej opisują urządzenie California firmy Optos. Zupełnie nowy, skaningowy, laserowy oftalmoskop dostarczy Państwu bezcennych informacji oraz zaoszczędzi mnóstwo czasu. Urządzenie podnosi potencjał badawczy oraz pomaga wykryć wczesne zmiany patologiczne, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne leczenie. Wreszcie nadszedł czas na spełnienie snu o Californii.

Autorzy
Dariusz Łagan

Consultronix