Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

CX Art – Tworzymy Galerię Młodej Sztuki

Autorzy:
Krzysztof SmolarskiMarcin Kowalik, dr hab.

Pandemia trwa już drugi rok i dla niektórych środowisk jest katastrofalna w skutkach. Ucierpiała cała branża około turystyczna, wystawiennicza, ale też np. producenci pasz. Okazuje się, że ponad 40% kurczaków było kupowanych przez restauracje – restauracje stanęły, co pociągnęło w dół także producentów karm dla zwierząt. Takie przykłady można by mnożyć. Jedną z najbardziej dotkniętych lockdownem grup są artyści i oczywiście nie mam na myśli Zenka M., bo… nie, Maryli R., bo jej bieda w oczy nie zajrzy, czy artystów serialowych – ci mają się lepiej niż przed pandemią.

Nie chcę używać wielkich słów, ale jedną z powinności biznesu jest solidaryzm społeczny i proszę tego absolutnie nie mylić z żadną formą rozdawnictwa. Staramy się w Consultronix szukać sposobów, które z jednej strony rozwiążą jakiś problem, z drugiej są korzystne dla firmy, a z trzeciej mają szansę rozwinąć się w trwały, większy projekt. Taką inicjatywą jest CX Art. Wspólne przedsięwzięcie Consultronix, Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Miesięcznika „Kraków”. Raz na kwartał dziekan Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP ogłasza nabór prac na konkurs CX Art. Następnie jury złożone z Komisji Wydziałowej Wydziału Malarstwa, a ze strony Consultronix – Danuty Ney Smolarskiej, absolwentki tejże uczelni, wybiera dwie prace. Po stronie Akademii koordynatorem projektu jest dr hab. Marcin Kowalik, prof. ASP. Na koniec firma zakupuje zwycięskie obrazy do swojej galerii. Oprócz wymiaru finansowego konkursu, który dla studentów ostatnich lat ma niebagatelne znaczenie, chyba jeszcze ważniejszy jest wymiar promocyjny. Otóż w Miesięczniku „Kraków” pojawiają się sylwetki młodych twórców, których obrazy zostały wybrane. W pierwszej edycji naszego konkursu laureatkami zostały dwie niezwykle uzdolnione Panie – Weronika Świętek i Anna Zuzela.

Każdego roku na wiosnę w najbardziej prestiżowej w Krakowie Starmach Gallery będzie organizowana wystawa prac ubiegłorocznych laureatów. Jestem przekonany, że w ramach projektu CX Art uda nam się wypromować twórców na miarę Sasnala, a nas i odwiedzających firmę gości będą cieszyć wspaniałe dzieła sztuki w naszej CX Galerii. Serdecznie zapraszam na strony młodych artystek, może też zakupicie jakiś ciekawy obraz? Artysta, żeby się rozwijać, musi znajdować nabywców na swą twórczość. Wszyscy Państwo oczywiście pamiętacie, że Van Gogh sprzedał za życia tylko jeden obraz i to własnemu bratu. Zatem niech żyją artyści, bądźmy ich braćmi. ♦


Dr hab. Marcin Kowalik
Prof. Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Idea wsparcia młodych artystów narodziła się około rok temu. Stopniowo ewoluowała, by wreszcie przyjąć kształt niecodziennego mecenatu. Ma on łączyć ze sobą dwa środowiska: pierwsze – skupione wokół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i drugie – biznesowe, reprezentowane przez Consultronix. Naszą wspólną ambicją jest nie tylko wyłuskanie tych najzdolniejszych studentów, lecz także ich szeroka promocja. Wydaje mi się, że rozpoznawalność jest tym, czego właśnie najbardziej brakuje początkującemu artyście. Na tegoroczną, pierwszą zresztą, edycję konkursu wpłynęło dużo wartościowych prac. Jestem przekonany, że podczas kolejnych poznamy jeszcze wiele nietuzinkowych osobistości. Dzięki temu na przestrzeni kilku lat w Krakowie ma szansę powstać Galeria Młodej Sztuki – to bardzo inspirujące. ♦

Laureatki konkursu CX Art; z lewej Anna Zuzela, z prawej Weronika Świętek
Autorzy
Krzysztof Smolarski

Consultronix

Marcin Kowalik, dr hab.

Prof. Krakowskiej Akadem...

Akademii Sztuk Pięknych