Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Zatyczki – skuteczna metoda leczenia Zespołu Suchego Oka

Autor:
Piotr Rusek, dr n. med.

Zespół Suchego Oka według definicji ekspertów z 2007 roku jest wieloczynnikowym i wieloobjawowym zespołem zaburzeń narządu wzroku, który powoduje uczucie dyskomfortu, ograniczenie widzenia i niestabilność filmu łzowego z towarzyszącymi uszkodzeniami powierzchni gałki ocznej. Obecnie to jeden z najczęstszych, przewlekłych problemów okulistycznych. Spowodowany jest niedoborem łez lub ich nadmiernym parowaniem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, od występowania chorób ogólnoustrojowych, przez przyjmowanie na stałe leków, zwłaszcza terapii hormonalnych.

U pacjenta mogą wystąpić równocześnie oba mechanizmy – zaburzenia produkcji łez, jak i nadmiernego ich parowania. W obu przypadkach, w strategii leczenia, może być bardzo pomocne zastosowanie okluzji punktów łzowych.

Zamknięcie punktów łzowych, przy pomocy zatyczek, zmniejsza odpływ łez i w ten sposób zatrzymuje na powierzchni oka naturalny film łzowy. Zabieg dodatkowo wydłuża działanie sztucznych łez, jeśli pacjent przywykł do ich stosowania. Przy dobrze dobranych zatyczkach można jednak stopniowo ograniczyć używanie tego typu preparatów wspomagających, co zwiększa komfort funkcjonowania pacjenta. Zatyczki są często pierwszym rozwiązaniem przynoszącym faktyczną ulgę i zmniejszającym dokuczliwe objawy u pacjenta w terapii Zespołu Suchego Oka.

Zatyczki czasowe lub trwałe, jeśli są wykonane z wysokiej jakości materiałów, nie powodują podrażnień i są stabilne, tzn. nie przemieszczają się w kanaliku. Nie stanowią też przeszkody w leczeniu dysfunkcji gruczołów Meiboma poprzez m.in. nagrzewanie, pulsację termiczną, laserową lub przezskórną stymulację.

W swojej praktyce stosuję zatyczki Parasol® wykonane z trwałego silikonu medycznego. Założenie ich jest proste, szybkie i bezbolesne dla pacjenta. Podczas aplikacji nosek zatyczki składa się jak parasol, ułatwiając wejście do punktu łzowego. Następnie rozkłada się, dokładnie go uszczelniając. Dzięki temu zatyczka jest stabilnie umieszczona w punkcie łzowym i odporna na przypadkowe wypadnięcie z kanalika. Ze względu na elastyczną budowę, zwykle nie ma potrzeby rozszerzania kanalika przed aplikacją. Procedura ta jest na tyle prosta, że można ją przeprowadzić praktycznie w każdym gabinecie okulistycznym. ♦

Autorzy
Piotr Rusek, dr n. med.

Szpital Specjalistyczny ...