Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie

Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Autor:
Beata Zubrzycka, lek.

Słowo od redakcji: Początkiem 2022 roku rozpoczęliśmy akcję partnerską dla użytkowników urządzeń FotoFinder. Celem akcji było zwiększenie świadomości pacjentów w zakresie regularnej kontroli znamion oraz zapobiegania nowotworom skóry, włosów i paznokci. Założeniem współpracy było dostarczenie gabinetom/klinikom partnerskim, pracującym na urządzeniach FotoFinder, materiałów skierowanych dla pacjentów. Ruszyła także, wciąż rozbudowywana przez nas strona fotofinder.pl. Specjaliści dermoskopii podzielili się z nami opisami ciekawych przypadków z codziennej praktyki, zarchiwizowanych dzięki wideodermoskopom FotoFinder. W tym wydaniu prezentujemy pierwszy z nich.

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Przedstawiam przypadek pacjentki lat 24 z zespołem nabłoniaków znamionowych – zespół Gorlina-Goltza. Kobieta prezentuje na skórze 13 ognisk nowotworów typu nabłoniaków we wszystkich odmianach klinicznych: guzkowej, wrzodziejącej, barwnikowej, powierzchownie szerzącej. Badania histopatologiczne potwierdziły rozpoznanie nabłoniaków.

W badaniach obrazowych stwierdzono typowe dla tego zespołu torbiele w szczęce i żuchwie, nasilone rozsiane zwapnienia przymózgowe (głównie w okolicy szczytowej przy płatach czołowych oraz ciemieniowych), a także zwapnienia sierpa i odnóg namiotu móżdżku. Pacjentka była operowana z powodu skrzywienia kręgosłupa. Na dłoniach oraz stopach występowały typowe punkcikowate zagłębienia. Pacjentka została zakwalifikowana przez konsylium radiologów i onkologów do leczenia Wismodegibem.

Rak podstawnokomórkowy wrzodziejący - vexia

Rak podstawnokomórkowy wrzodziejący - vexia

Rak podstawnokomórkowy postać barwnikowa - vexia

Rak podstawnokomórkowy postać barwnikowa - vexia

X

W tym przypadku badanie wideodermoskopowe FotoFinder pozwoliło rozpocząć wielodyscyplinarną diagnostykę wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Dzięki temu wdrożono leczenie, które pozwoli pacjentce ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Reasumując, na podstawie przedstawionego przypadku badanie wideodermoskopowe jest szybkie, precyzyjne, bezbolesne i nieinwazyjne. Można je przeprowadzić u pacjentów w każdym wieku. Kilka minut może zadecydować o przyszłości każdego z nas. Postawmy na profilaktykę. ♦

Autorzy
Beata Zubrzycka, lek.

Mediestetica, Przemyśl

Produkty

vexia

Dowiedz się więcej
FotoFinder
Mediestetica