Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Pod znakiem makabreski

Autor:
Andrzej Wyrobiec

Często bywamy winni złemu sami.
„Nie gryź, chłopcze – rzekł ojciec – orzechów zębami”.
Chłopczyk na to: „Nie szkodzi”.
A teraz bez zębów chodzi.

Pamiętamy wionące makabreską XIX-wieczne kupleciki Stanisława Jachowicza, na których wielu się wychowało. Prekursorem tych ociekających czarnym humorem wierszowanych opowiastek jest Heinrich Hoffmann – niemiecki lekarz psychiatra, który nie znajdując na literackim rynku odpowiednich dla swoich dzieci bajek, postanowił sam je napisać, zilustrować i wydać.

W 1845 roku medyk, namówiony przez przyjaciół, wydaje „Lustige Geschichten und drollige Bilder mit 15 schön kolorierten Tafeln für Kinder von 3-6 Jahren”. Książeczka, w polskim wydaniu z 1892 roku nosząca tytuł „Złota rószczka”, stała się dydaktycznym, humorystycznym i literackim przebojem dla dzieci oraz młodzieży. Choć powstała z myślą o najmłodszych, to starsze dzieci przerażając – pouczała, dorosłych zaś radośnie bawiła gęstym czarnym humorem.

Ten specyficzny humor Hoffmanna ubrany w formę piosenek stanowi kanwę najnowszej produkcji Teatru Bagatela. „Bajki dla niegrzecznych”, bo taki tytuł nosi spektakl przygotowany na Scenę na Sarego 7, wyreżyserował Jacek Bończyk – aktor, piosenkarz i reżyser teatralny. „W założeniu będzie to przedstawienie spod znaku makabreski” – pisze w eksplikacji reżyserskiej Bończyk – przyznając, że chce, by „Bajki” cieszyły tak dwunastolatków, jak i stulatków. Przepełnione surrealistycznym dowcipem wiersze bawią celnymi, zabawnymi, a także często zaskakującymi puentami. Bończyk, który jest też autorem kilku wplecionych w scenariusz piosenek, proponuje widzom zabawną i rozśpiewaną teatralną przygodę. W „Bajkach” zobaczycie Natalię Hodurek, Izabelę Kubrak, Annę Branny/Kamilę Klimczak, Przemysława Brannego, Marcina Kobierskiego oraz Krzysztofa Cybulskiego, który tym spektaklem debiutuje w Bagateli – witamy w naszym zespole!

Muzykę do tekstów Hoffmanna skomponował Marek Materna, a muzykę do utworów Bończyka – Dawid Sulej Rudnicki. Scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, kostiumy Anna Sekuła, a plakat prof. Piotr Kunce – podobieństwo postaci na plakacie z osobą jego Autora jest nieprzypadkowe i jak najbardziej uzasadnione.

„Bajki dla niegrzecznych” na deskach Teatru Bagatela od 16 września 2023 roku.

Autorzy
Andrzej Wyrobiec

Dyrektor Teatru Bagatela

Teatr Bagatela im. Tadeu...