Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Lasery do zadań specjalnych

Autor:
Ewa Rzegocka

Wczesna jesień to początek sezonu obfitującego w różnego rodzaju zabiegi laserowe. Po letnich urlopach do gabinetów lekarskich zaglądają najczęściej pacjenci z różnego rodzaju przebarwieniami posłonecznymi. Chłodniejsza i mniej nasłoneczniona pora roku to także dobry czas na początek leczenia blizn czy resurfacing. Aby być dobrze przygotowanym do tego sezonu należy wyposażyć swój gabinet w wysokiej klasy sprzęt medyczny.

Producent Quantel Derma z Niemiec stworzył ofertę wyspecjalizowanych laserów dla wszystkich wymagających pacjentów oraz profesjonalnych gabinetów, które chcą oferować zabiegi na najwyższym poziomie.

Konkretny cel – odpowiednie działanie, to klucz do sukcesu. Dzięki temu systemy laserowe Quantel Derma cieszą się uznaniem wśród lekarzy na całym świecie. Lasery, które zasługują na uwagę ze względu na jakość, precyzję i wszechstronne zastosowanie to Er:YAG Burane XL oraz CO2 Exelo2.

Burane XL, laser Er:YAG o długości fali 2940 nm, jako jedyny dysponuje pięcioma trybami pracy. Laser dostępny jest wraz z modułem termicznym, ablacyjnym oraz modułem combo, pozwalającym na połączenie i użycie powyższych dwóch trybów równocześnie. Użytkownik ma tu wybór wielkości plamki laserowej od 1.5 mm do 5 mm. Do tego dochodzą jeszcze końcówki zabiegowe FX4 i FX12, które z kolei pozwalają na zastosowanie modułu frakcyjnej ablacji, a także frakcyjnej ablacji z modułem termicznym. Ablacja jest trybem znanym każdemu laserowi erbowo-jagowemu. Wykorzystuje się tu sekwencję krótkich impulsów, które są dla pacjenta praktycznie nieodczuwalne pomimo wysokiej dawki energii. Niezależnie od rodzaju końcówki lasera: tradycyjnej plamki czy przystawki frakcyjnej zabiegi te nazywa się zimną ablacją. Wskutek ablacji naskórka likwiduje się przebarwienia posłoneczne, plamy starcze, drobne nierówności skóry, koryguje blizny po stanach zapalnych, czy trądziku. Jest to zatem zabieg dla osób zdecydowanych na radykalne odmłodzenie skóry twarzy, a nie tylko tych posiadających zmarszczki. Dołożenie do ablacji sekwencji subimpulsów wyzwala efekt termiczny, dając w konsekwencji działanie podobne do pracy lasera CO2. Opatentowana metoda termiczna to nieablacyjny sposób na poprawę tekstury skóry i wygładzenie zmarszczek. Procedura ta przeznaczona jest dla większości pacjentów, a co ważne po zabiegu nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Lekarz samodzielnie ustala dawkę energii subimpulsu w zależności od wskazania, kontrolując w ten sposób przegrzanie tkanki. W trakcie zabiegu dochodzi zwykle do delikatnego krwawienia z naczyń włosowatych tkanki, nie ma to jednak wpływu na jakość przeprowadzonego leczenia. Burane XL wyposażony w moduł combo (połączone tryby: ablacji i termiczny) daje świetne efekty w leczeniu blizn pochirurgicznych, zapadłych blizn potrądzikowych i innych tym podobnych. W obu metodach efekty zabiegu są tym lepsze im więcej czasu mija od jego wykonania. Pożądane rezultaty są widoczne po 3-6 miesiącach i utrzymują się nawet kilka lat. Burane XL w połączeniu z aplikatorami FX4 lub FX12 daje również możliwość przeprowadzenia zabiegów mniej inwazyjnych. Dzięki temu zwiększa się wachlarz możliwości i zastosowania lasera, co wiąże się z poszerzeniem oferty gabinetu.

Laser CO2, stosowany dotychczas głównie w chirurgii, znajduje też zastosowanie w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej i anti-aging. Poprawa tekstury i napięcia skóry oraz wygładzenie zmarszczek stało się możliwe bez konieczności rezygnacji z aktywności pacjenta na kilka tygodni. CO2 wyposażony w skaner staje się powoli standardem. Laser Exelo2 wykorzystuje plamkę do 4 cm2, co czyni zabieg resurfacingu dużej powierzchni ciała znacznie szybszym. Zastosowanie lasera Exelo2 to również wygładzanie i spłycenia blizn pooperacyjnych i potrądzikowych. Zaletą systemu jest możliwość doboru indywidualnego programu leczenia poprzez szeroki wybór parametrów zabiegowych. Możliwa jest zmiana ustawień skanera tzn. wielkości plamki oraz gęstość mikrourazów w zakresie 1,25 %-25% obszaru leczenia. Wybór gęstości mikrourazów (Computer Pattern Generator CPG) od 25 do 400 MTZ/cm2 pozwala operatorowi na dopasowanie siatki stref mikrotermalnych do konkretnego wskazania – od lekkiego peelingu, do mocnego, agresywnego fotoodmładzania. Głębokość ablacji regulowana jest poprzez zmniejszanie lub zwiększanie wartości energii. Selekcja trybu pracy pomiędzy ablacyjnym i termicznym odbywa się poprzez regulację długości czasu impulsu w zakresie od 2 ms do 100 ms. Intuicyjne i łatwe w obsłudze oprogramowanie zapewnia wygodę operatora. Ze względu na efektywność i krótki czas rekonwalescencji zabiegi laserem Exelo2 gwarantują satysfakcję pacjentów. Zabieg cechuje się małą inwazyjnością dzięki mikroskopijnym sferom ablacji. Resurfacing całej twarzy zajmuje około 15 minut i nie wymaga wcześniejszego znieczulania, dzięki zintegrowanemu ze skanerem systemowi chłodzenia naskórka zimnym powietrzem. Dodatkowo poza frakcyjnym trybem Exelo2 zachowuje chirurgiczne zastosowanie o mocy 30 W i oferuje wybór wielkości plamki od 0,25mm – 2mm. Dzięki efektowi termicznemu możliwe stało się cięcie, podczas którego nie dochodzi do krwawienia. Exelo2 to świetna alternatywa dla tradycyjnych metod ablacji.

Lasery Quantel-Derma to oferta dla specjalistów stawiających na efektywność i kierujących się profesjonalizmem w podejściu do pacjenta. Precyzja niemieckich inżynierów, światowe doświadczenie użytkowników dają gwarancję zadowolenia z jakości pracy i jej efektów.

Referencje z całego świata:

„Zastosowanie Burane XL w codziennej praktyce dermatologicznej przekroczyło moje oczekiwania w stosunku do lasera Er:YAG. W trudniejszych przypadkach, które wymagają bardziej inwazyjnych zabiegów decyduję się na użycie Exelo2.”Dr Ewa Szpringer, Lublin, Polska.

„Używam lasera Exelo2 od 3 lat. Jestem bardzo zadowolony/a z szybkości zabiegu, krótkiego procesu gojenia oraz rezultatów w walce ze zmarszczkami i niedoskonałościami skory. Procedura jest bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. Pacjenci bardzo cenią sobie komfort zabiegu”Dr Sylvie Angel, Paris, France

„Laser Er:YAG Burane XL to ze względu na zastosowanie wyjątkowo elastyczny system, używamy go codziennie w leczeniu pacjentów naszej kliniki.”Prof. dr med. Uwe Paasch, University Clinic of Leipzig, Germany

„Decyzja o zakupie lasera Burane XL to słuszny wybór: dodany moduł termiczny, który może być również połączony z trybem ablacyjnym oferuje nowe możliwości w dziedzinie dermatologii estetycznej w leczeniu blizn i procesie odnowy skóry.”Dr Torsten Hauschild, Rheinfelden, Germany

Autorzy
Ewa Rzegocka

Consultronix S.A.