Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Mobilnie cyfrowo….

Autor:
Adam Bunsch

W tym roku firma Philips wprowadziła na rynek w pełni cyfrowy, przewoźny aparat rentgenowski z bezprzewodowym, płaskim detektorem do badań radiografcznych – Mobile Diagnost wDR. Aparat ten dzięki swojej wszechstronności i doskonałej jakości cyfrowego obrazowania, znakomicie sprawdza się w obrębie całej kliniki: na szpitalnych oddziałach ratunkowych, salach operacyjnych oraz innych oddziałach wymagających dostępu do zdjęć rentgenowskich.

mobile

Aparat wyposażony jest w bezprzewodowy, płaski detektor cyfrowy o wymiarach 35 x 43 cm, umożliwiający operatorowi wykonanie dowolnej projekcji w łatwy i szybki sposób. Philips wyposażył swój aparat w generator o mocy 40 kW oraz zakresie napięć od 45 do 150 kV, umożliwiając wykonywania ekspozycji w czasie do 0,001s do 10s. System posiada 600 pre-definiowanych programów anatomicznych, dzięki nim aparat może być znacznie szybciej gotowy do przeprowadzenia ekspozycji, przy parametrach optymalnych dla danej projekcji. Mobile Diagnost wDR posiada lampę z wirującą anodą oraz dwoma ogniskami (małe ognisko o wielkości 0,7 mm oraz duże 1.3 mm). Kolimator wyposażony jest w oświetlenie w technologii LED, wskaźnik laserowy do wyznaczania odległości SID oraz automatyczny wybór filtrów. Kolumna aparatu ma możliwość obrotu w zakresie +/-315o, a sama lampa +/-180o. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można ustawić aparat w pożądanej pozycji. Mobile Diagnost wDR wyposażony jest w silnik elektryczny umożliwiający przemieszczanie aparatu z prędkością do 4 km/h oraz stację roboczą Eleva z 17” monitorem typu touch-screen o rozdzielczości 1280 x 1024. System posiada wbudowany dysk o pojemności 340 GB na którym zapisywane są wykonywane zdjęcia. Aparat może komunikować się z siecią szpitalną za pomocą modułu łączności bezprzewodowej lub kabla. Niewielkie wymiary aparatu: szerokość 67 cm, długość 137 cm oraz wysokość 198 cm czynią go wyjątkowo mobilnym, zapewniając szybki i łatwy dojazd do pacjenta w obrębie całego szpitala. Aparat wyposażony jest także w system antykolizyjny, który w momencie wykrycia przeszkody automatycznie go zatrzymuje. Zestaw baterii w który wyposażony jest aparat wystarcza na pełny dzień pracy. Dzięki zastosowaniu technologii bezprzewodowej system doskonale sprawdza się w środowisku wymagającym wysokiej sterylności. Technologia cyfrowa w znaczący sposób skraca czas badania oraz obniża dawkę absorbowaną przez pacjenta, przy zachowaniu doskonałych parametrów obrazu. System ten stanowi więc idealne rozwiązanie zarówno dla małych i dużych placówek medycznych chcących w pełni wykorzystywać możliwości radiografii cyfrowej.

Autorzy
Adam Bunsch