Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

OPTOS 200Tx doświadczenia własne

Autorzy:
Anna Święch, prof. dr hab. n. med.Joanna Dolar-Szczasny, dr n. med.
Angiografia_fluoresceinowa

Urządzenie OPTOS 200Tx jest pierwszym aparatem umożliwiającym ultra-szerokokątne obrazowanie siatkówki. Technika szerokokątnego obrazowania siatkówki wspiera starania okulistów w zakresie diagnozowania, analizowania, dokumentowania i monitorowania chorób oczu ze względu na możliwość wykrywania zmian, które pojawiają się w obwodowych częściach siatkówki, a mogą pozostać niezauważone przy użyciu tradycyjnych technik badawczych.Nowe urządzenie 200Tx, zaprojektowane specjalnie dla okulistów a zwłaszcza specjalistów witreoretinalnych, pozwala na wykorzystanie wielu długości fali w obrazowaniu dna oka. Istnieje możliwość wykonania zdjęć kolorowych, bezczerwiennych, angiografii fluoresceinowej i autofluorescencji. Jednocześnie można zobrazować ponad 80% lub 200 stopni siatkówki, co pomaga wykryć więcej objawów

Znamię_naczyniówki

chorobowych i doprecyzować swoje decyzje terapeutyczne. Technika wykonywania zdjęć jest niezwykle przyjazna zarówno dla pacjenta jak i osoby wykonującej badanie. Jasność światła użytego w trakcie badania angiografii fluoresceinowej jest według pacjentów znacznie mniejsza niż w dotychczas stosowanych fundus kamerach. Na uwagę zasługuje fakt, że badanie OPTOS nie wymaga rozszerzenia źrenicy.

Nasze doświadczenia z tym aparatem w znacznej mierze dotyczą pacjentów z chorobami naczyniowymi siatkówki takimi jak: retinopatia cukrzycowa, zakrzepy żył siatkówki, zespoły niedokrwienne oka i stany zapalne naczyń siatkówki. U około 30% badanych przez nas chorych wykryliśmy patologiczne zmiany obwodowe siatkówki, które byłyby niewidoczne przy badaniu standardowym.

Choroba_Stargardta

Ponadto zauważyliśmy znaczne korzyści obrazowania zwyrodnień siatkówki, zarówno wrodzonych jak i nabytych z użyciem obrazowania autofluorescencji.OPTOS 200Tx pozwala na bardzo dokładne zobrazowanie obwodowych zmian zapalnych, a także przedarć, towarzyszących odwarstwieniom siatkówki. W związku z powyższym aparat ten służy nam do monitorowania chorych zarówno przed, jak i po operacjach witreoretinalnych.

Podsumowując, naszym zdaniem urządzenie OPTOS 200Tx jest bardzo pomocne w diagnostyce i monitorowaniu schorzeń siatkówki.

Autorzy
Anna Święch, prof. dr ha...

Klinika Chirurgii Siatkó...

Joanna Dolar-Szczasny, d...

Klinika Chirurgii Siatkó...