Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Spełniając oczekiwania

Autorzy:
Anna MigdałOlga Sarnecka
OS4

Platforma operacyjna OS4 16 lipca 2015 roku szwajcarska marka Oertli Instrumente AG otrzymała certyfikat CE na platformę operacyjną OS4 przeznaczoną do zabiegów witrektomii, zaćmy oraz jaskry.

Z zewnątrz ewolucja, wewnątrz rewolucja” – tak określił aparat szwajcarski okulista, doceniając jego wielofunkcyjność już po pierwszym zetknięciu z jego możliwościami. Przede wszystkim ogromne wrażenie robi unikalny system HDC Control (High Definition Dynamic Direct Control), którego zadaniem jest perfekcyjne dopasowanie pracy aparatu do mikromotorycznych ruchów operatora. Dzięki systemowi HDC Control instrumenty aparatu OS4 działają jak przedłużenie ręki operatora, przechwytując intencje i komendy chirurga z ogromną dokładnością, co przekłada się na najwyższą jakość oraz dynamikę pracy.

Przyjazny dla użytkownika interfejs jest kolejną z głównych zalet systemu HDC Control. Piętnastocalowy, funkcjonalny, szklany monitor; krótki czas rozruchu; samolokująca się sterylna kaseta; odpowiednia dla użytkownika wysokość robocza. Wszystko to składa się na wyjątkową łatwość i intuicyjność użytkowania aparatu.

Innowacyjny system trzech pomp, regulujący podciśnienie i przepływ, jest kolejnym argumentem przemawiającym za wyjątkowością aparatu OS4. Nowy tryb SPEEP, dzięki któremu powstał system trzeciej pompy, gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas operacji, dając możliwość kontroli zarówno przepływu, jak i podciśnienia.

Zastosowana w platformie OS4 sprawdzona technologia easy-Phaco, zapewnia doskonałą ochronę krawędzi nacięcia, podczas operacji zaćmy. W każdej z trzech wersji aparatu istnieje możliwość zastosowania zarówno infuzji aktywnej, jak i grawitacyjnej. Bezprzewodowy, dwupłaszczyznowy sterownik nożny pozwala na ciągłą pracę przez kilka dni operacyjnych. System HDC sterownika nożnego zapewnia jego multifunkcyjność oraz precyzję przekazu wszystkich poleceń.

Podwójne pneumatyczne ostrze platformy OS4, Continous Flow-Cutter, pozwala na wykonanie 10 tysięcy cięć na minutę, jednocześnie zapewniając ciągły przepływ oraz optymalne rozdzielanie i usuwanie ciała szklistego, bez generowania trakcji szklistkowej. Podwójne, niezależne źródło światła LED z możliwością zmiany barwy, daje idealne warunki do kontrastowego widzenia tylnego odcinka.

W pełnej wersji aparat wyposażony jest w zintegrowany zielony endolaser 532 nm. Nastawne endosondy zapewniają łatwy dostęp na peryferia, a ich położenie zmieniane jest za pomocą delikatnego ruchu palca. W poniższym artykule autorstwa Anny Migdał temat endosond został szerzej zaprezentowany.

Sondy laserowe Oertli® Laseroterapia od ponad 50 lat jest stosowana z powodzeniem w leczeniu schorzeń gałki ocznej i jest w chwili obecnej, jedną z głównych metod leczniczych stosowanych w terapii schorzeń siatkówkowo-szklistkowych. Jednak dopiero na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku znalazła swoje zastosowanie śródoperacyjne. Technika laseroendokoagulacji śródoperacyjnej różni się znacznie od tej, do jakiej przyzwyczajony jest lekarz wykonujący zabieg za pomocą lampy szczelinowej. Wymaga ona dużej biegłości w posługiwaniu się instrumentami, a w szczególności endosondami laserowymi.

Firma Oertli® wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując szeroką gamę sond laserowych. Aby jak najlepiej dopasować instrumenty do swoich potrzeb możemy wybierać spośród trzech typów: o prostej, zagiętej oraz elastycznej końcówce. Sondy dostępne są w trzech rozmiarach: 20G, 23G oraz 25G, poza sondą elastyczną, która nie występuje w rozmiarze 20G. Operator, używając elastycznej endosondy laserowej, sam decyduje o kącie zagięcia jej końcówki. Sonda wygina się od 0° do 90°, co znakomicie sprawdza się przy laserowaniu obwodowego pola siatkówki, pozwala również modyfikować efekt laserowania na dnie oka. Ergonomiczna rękojeść posiada 360° obrotowe pole ustawiające końcówkę instrumentu w pożądanej przez operatora pozycji. Dołączony trzymetrowy, elastyczny kabel pozwala na swobodną pracę operatora i asysty. Laserowa endosonda elastyczna w pozycji wyjściowej jest prosta, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne usunięcie niezagiętego instrumentu z oka. Rygorystyczne normy i dział kontroli jakości zapewniają, że sondy laserowe firmy Oertli® spełniają najwyższe wymagania bezpieczeństwa i niezawodności.a

Autorzy
Anna Migdał
Olga Sarnecka