Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Zestaw narzędzi SMILE

Autor:
Ewelina Pałkiewicz

Procedura SMILE (ang. Small Incision Lenticule Extraction), oparta głównie na działaniu lasera femtosekundowego, wymaga niezawodnego i bezpiecznego instrumentarium. Dobór odpowiednich narzędzi, a w konsekwencji właściwe wypreparowanie oraz usunięcie mikrosoczewki (lentikuli), decyduje o powodzeniu procedury i oczekiwanych wynikach pooperacyjnych.

Brytyjska firma Optico, wspólnie z dr. Fernandem De Wilde – specjalistą laserowej korekcji wzroku, stworzyła zestaw tytanowych narzędzi niezbędnych w technice SMILE. Zaliczamy do nich separatory lentikuli oraz pęsetę do usuwania lentikuli. Separatory to narzędzia o podwójnych końcach. Separator lentikuli w osi płaskiej (ref. 30-221) z jednej strony składa się z wypolerowanego, zagiętego pod kątem 90° haczyka o długości 1,5 mm i średnicy 0,18 mm, z drugiej strony posiada zakończenie o oliwkowym kształcie (1,1 x 0,9 mm) i łukowato wygięte ramię robocze o długości 10,5 mm stworzone, aby dopasować się do krzywizny rogówki. Z kolei separator lentikuli w osi stromej ma nieco większe wymiary: długość haczyka to 2,1 mm, a oliwkowy kształt ma rozmiar 1,5 x 1,2 mm. Aby usunąć mikrosoczewkę z kieszeni śródrogówkowej, firma Optico proponuje pęsetę SMILE (ref. 50-106-2) o łukowato zagiętym, 15 mm ramieniu roboczym. Pęseta posiada ząbkowane zakończenie o długości 1,5 mm, dzięki czemu idealnie nadaje się do chwytania i usuwania mikrosoczewek. Gładka, tytanowa rękojeść zapewnia doskonałe wrażenia dotykowe i pełną kontrolę pracy. ♦

Autorzy
Ewelina Pałkiewicz

Consultronix