Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Ochrona przed niewidzialnym

Autor:
Leszek Piątek

Śmiało można powiedzieć, że większość pracowni RTG – zwłaszcza pracowni zabiegowych – jest nie-dostatecznie wyposażona w środki ochrony przed promieniowaniem. Dotyczy to zarówno środków ochrony dla pacjentów, ale także – a może przede wszystkim – dla obsługi.

Fartuchy ochronne Mavig

Ochrona osób pracujących przy aparaturze RTG przed „niewidzialnym” promieniowaniem rentge-nowskim zawsze była na ostatnim miejscu listy potrzeb w budżecie Służby Zdrowia.

Z drugiej strony nonszalancja z jaką traktuje się zagrożenie ze strony tego, czego nie widać jest przerażająca… Przykładowo, jeszcze do niedawna – dla lepszego zobrazowania obiektu, zwiększano parametry ekspozycji – zwiększając tym samym dawkę promieniowania.

Ochronna mobilna- WD 257, Mavig

A koszty zabezpieczeń przed promieniowaniem nie są wysokie. Stanowią niewielki procent wartości całego urządzenia. Jeżeli zastanawiają się Państwo nad zakupem nowych urządzeń RTG, należy bezwzględnie pomyśleć o wyposażeniu ich w dobre osłony przeciw radiacyjne.

Pamiętajmy, że ochrona przed promieniowaniem to nie tylko fartuchy dla pacjenta i personelu. To także wiszące, przesuwne czy jeżdżące na własnych kołach osłony stałe. Posiadają one różne parametry ochronności, różne wymiary. Produkowane są w wielu wzorach użytkowych. Co bardzo ważne – można je zamontować także w każdej już istniejącej pracowni. Warto o tym pomyśleć!

Autorzy
Leszek Piątek

Consultronix