Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Pierwsze takie ramię G na świecie – firmy Swemacimaging

Autor:
Piotr Wawrzyńczyk
Biplanar

Typowy zabieg na oddziale ortopedycznym – wszczepianie stawu biodrowego. Po mozolnym procesie umieszczania protezy w odpowiedniej pozycji zaczyna się zabawa z aparatem RTG z ramieniem C. Sprawdzenie poprawności umieszczenia protezy wymaga wielokrotnej zmiany projekcji z AP na LAT. A teraz wyobraźmy sobie o ile prościej i szybciej mogłaby przebiec procedura z aparatem RTG umożliwiającym równoczesny podgląd dwóch osi. Wówczas projekcje AP i LAT byłyby dostępne już na pierwszy rzut oka na monitory. W 2012 roku Consultronix został wyłącznym dystrybutorem firmy Swemacimaging w Polsce. Firma ta została założona w Szwecji przez inżynierów pracujących dla firmy SAAB Aerospace, zaś od 2002 roku należy do koncernu Scanflex Healthcare. Dzięki ogromnemu doświadczeniu oraz dostępowi do nowoczesnych technologii stworzyli pierwszy na świecie dwuosiowy aparat RTG – Biplanar 300. Patrząc z obecnej perspektywy był to prosty aparat RTG z ramieniem G. Trochę później powstały modele 400, 400e, 500 i obecny 500e™. Aparaty te znajdują zastosowanie w ortopedii (operacje kręgosłupa, wszelkie zabiegi spajania kości, wstawianie endoprotez), neurologii i neurochirurgii.

Biplanar

Model Biplanar 500e™ jest aparatem RTG z ramieniem G, na którym umieszczony został podwójny układ lampa – wzmacniacz obrazu. To jedyny na świecie aparat umożliwiający równoczesną projekcję AP i LAT, bez konieczności zmiany położenia podstawy aparatu. Dzięki regulowanej odległości SID (oraz równocześnie tzw. „wolnej przestrzeni”) ramię G zmieści się przy każdym stole operacyjnym. Aparat wyposażony jest w 9” wzmacniacz obrazu. Model 500e™ pozwala na wykonywanie zdjęć radiograficznych na wzmacniaczu obrazów, bez konieczności używania kaset. Sterowanie aparatem odbywa się przy pomocy przełączników nożnych lub też bezpośrednio z poziomu konsoli operatora. Każda para układu lampa – detektor posiada niezależny zestaw przycisków sterowniczych oznaczonych różnymi kolorami, aby wyeliminować możliwość omyłkowego ruchu niewłaściwego układu. Konsola operatora wyposażona jest w dwa 18” monitory LCD. W trakcie wykonywania zabiegu możemy symultanicznie oglądać obrazy z dwóch osi lub z jednej z równoczesnym podglądem obrazu referencyjnego. Obrazy mogą być archiwizowane na dysku twardym, bądź też przesyłane w formacie DICOM do sieci szpitalnej. Aparat Biplanar 500e™ firmy Swemacimaging jest jedynym dwuosiowym aparatem RTG na rynku. Równoczesny podgląd projekcji AP i LAT usprawnia pracę zespołu medycznego oraz pozwala znacząco skrócić czas potrzebny na wykonanie poszczególnych zabiegów. Podczas wystawy sprzętu medycznego Medica 2012 Swemacimaging ™ zaprezentowała na swoim stoisku najnowszą generację aparatu Biplanar – model 600s. W modelu tym został zmieniony tor wizyjny dla poprawienia jakości uzyskiwanych obrazów – zamontowano kamerę CCD o wyższej rozdzielczości oraz zmieniono monitory stacji podglądowej. Stacja ta została przeprojektowana tak, aby jeszcze bardziej ułatwić tok pracy. Ramię G zostało wyposażone w dodatkowe uchwyty ułatwiające pozycjonowanie aparatu oraz deflektory na kołach zabezpieczające przed najechaniem na kable. Model 600s został stworzony dla najbardziej wymagających Klientów, dzięki czemu otrzymaliśmy możliwość dopasowania odpowiednio aparatu do oczekiwań naszych Klientów.

Autorzy
Piotr Wawrzyńczyk

Consultronix S.A.