Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Precyzja w witrektomii – OertliKatalyst

Autor:
Antoni Bijak

OertliKatalyst to nowa marka, powstała jako owoc współpracy dwóch firm: amerykańskiej Katalyst1 oraz Oertli. W dziedzinie projektowania oraz produkcji mikronarzędzi okulistycznych, Katalyst posiada ponad 40-letnie doświadczenie.

OertliKatalyst

Połączenie tych dwóch marek zaowocowało powstaniem nowej jakościowo grupy narzędzi mikrochirurgicznych. Pod nową marką znajdziemy takie narzędzia jak m.in.: pęsety, mikronożyczki, polerki oraz pick siatkówkowy. Całkowicie nowym i niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest rękojeść ISOCLEAN™, występująca w pęsetach oraz mikronożyczkach. Pod tą nazwą kryje się rękojeść ze zintegrowanym kanałem, służącym do przepłukiwania instrumentu, co znacznie upraszcza proces mycia i dezynfekcji. Końcówki narzędzi wykonane w technologii NanoTapered™ znacznie zwiększają precyzję i bezpieczeństwo pracy. Udało się to osiągnąć poprzez zastosowanie z jednej strony ostrej krawędzi (instrument dotyka tam, gdzie widzimy), a z drugiej zaokrąglając końcówkę roboczą (nie rozrywamy membran). Jednak najbardziej interesujące rozwiązanie zastosowane w technologii NanoTapered™ polega na możliwości zamknięcia pęsety zaczynając od końca. Na rysunku fot. 1. widzimy pęsetę wykonaną właśnie w tej technologii. Szczelina nie jest tam przypadkowo – ta część powierzchni będzie wykorzystana w miarę jak będziemy zamykać pęsetę. Narzędzia OertliKatalyst będą wkrótce dostępne również w wersji jednorazowej.

Autorzy
Antoni Bijak