Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Dwa w jednym

Autor:
Jerzy Konstanty

Powszechne dążenie do minimalizacji i wielofunkcyjności przedmiotów codziennego użytku, wymusiło na producentach sprzętów rentgenowskich stworzenie nowego systemu, łączącego w sobie cechy oraz funkcjonalność wielu aparatów. Owocem tego procesu jest aparat telekomando.

Firma Philips, lider w dziedzinie diagnostyki, idąc z postępem technologicznym, wypuściła na rynek aparat Duo Diagnost. Jego zaletą jest przede wszystkim praca w dwóch trybach diagnostycznych:

• jako niezależny stół do zdjęć kostnych typu BUCKY z ustawianą ręcznie kolumną z lampą rtg

•zdalnie sterowana ścianka do zdjęć i prześwietleń (z opcjonalnie montowanym cyfrowym systemem obrazowania).

Unikalna konstrukcja typu FreeArm pozwala na odłączenie lampy z kolumną od ścianki, za pomocą jednego przycisku, co umożliwia ręczne pozycjonowanie lampy poza stołem pacjenta, w pełnym zakresie diagnostycznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykonywanie zdjęć pacjentom na wózkach i przewoźnych łóżkach jest niezwykle łatwe. W systemie Duo Diagnost istnieje także możliwość zainstalowania uchylnego stojaka do zdjęć odległościowych, który może być wykorzystany jako dodatkowe stanowisko do wykonywania zdjęć.

Aparatem steruje się z poziomu ergonomicznej konsoli technika, którą można nie tylko ustawiać pożądane parametry badania, ale przede wszystkim zdalnie sterować ścianką do prześwietleń.

DuoDiagnost firmy Philips

W razie potrzeby aparat można wyposażyć w dodatkowy mobilny pulpit sterujący, pomocny do stałego monitorowania pacjentów podczas badania.

W zestawie systemu Duo Diagnost znajduje się generator o mocy 50 kW, 9” wzmacniacz obrazu oraz lampa RO1750. Opcjonalnie aparat może być wyposażony w generator o większej mocy (65 i 80kW), współpracujący z szeroką gamą lamp firmy Philips. Aby zaspokoić potrzeby klientów producent oferuje również większe wzmacniacze obrazu (12”, 15”).

Duo Diagnost łącząc ze sobą funkcję radiografii i fluoroskopii, spełnia oczekiwania współczesnego rynku medycznego. Takie cechy jak: kompaktowa konstrukcja, różnorodność wykonywanych ekspozycji, wysoka konfigurowalność sprawiają, że aparat ten jest jednym z najpopularniejszych systemów tej klasy.

Autorzy
Jerzy Konstanty